Lekarze rodzinni z PZ nie podpiszą umów z NFZ na 2015 r.?

ZDROWIE

Autor: AK, PAP/Rynek Seniora   09 grudnia 2014 08:57


Lekarze rodzinni z PZ nie podpiszą umów z NFZ na 2015 r.?

Około 13 tysięcy lekarzy rodzinnych, należących do Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, sprawujących podstawową opiekę zdrowotną dla 12 milionów Polaków w 14 województwach, prawdopodobnie nie podpisze umów z NFZ na realizację świadczeń w 2015 r.

Wszystko przez tzw. pakiet onkologiczny, który pociąga za sobą zmiany w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednogłośna decyzja
7 grudnia Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego podjął uchwałę wyrażającą stanowisko w sprawie projektu zarządzenia prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna.

„Zarząd Federacji, w związku z opublikowaniem projektu Zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, w całości odrzuca zaproponowany projekt - jako niemożliwy do zrealizowania i niezgodny z dotychczasowymi ustaleniami zapadłymi w toku rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Federacji z Ministrem Zdrowia i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia” - napisano w uchwale.

Dalej czytamy w uchwale, że w związku z tym świadczeniodawcy zrzeszeni w Federacji nie podpiszą umów na realizację świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

- Pakiet onkologiczny jest na razie tylko nieliczącym się z nadziejami pacjentów chwytem propagandowym. Wprowadza jeszcze większy chaos organizacyjny i informacyjny w ochronie zdrowia i zagraża bezpiecznemu funkcjonowaniu POZ - przekonuje nas Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Dopytuje: - Czy wolno nam podpisywać umowy nie gwarantujące bezpieczeństwa nam i naszym pacjentom?

Odpowiada, że nie. Porozumienie już wcześniej nie rekomendowało podpisywania umów, a teraz jednoznacznie zapowiedziało, że ich nie podpisze.

Prezes Krajewski zwracał uwagę, że projekt przewiduje też m.in., że w przypadku pacjentów, którzy zostali wpisani na listę świadczeniobiorców wyłącznie na podstawie złożonego przez nich oświadczenia, wpis taki ma być ważny tylko jeden miesiąc. Jego zdaniem sprawi to, że całe ryzyko związane z tym, że pacjent jest jednak nieubezpieczony, ponosić będą placówki POZ.

Koniec konsultacji 11 grudnia
Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk tłumaczy, że spotkania z przedstawicielami m.in. Porozumienia Zielonogórskiego ws. zmian finansowania POZ od 2015 r. trały od wielu miesięcy. - Ministerstwo składało wiele kompromisowych propozycji, na które Porozumienie nie chce przystać - twierdzi

Dodał, że konsultacje projektu zarządzenia kończą się 11 grudnia. - Dopiero wtedy poznamy ostateczny kształt zarządzenia - dodał Bąk.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.