Lekarze z Bytomia ostrzegają przed zakrzepicą

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 października 2018 10:42


Lekarze z Bytomia ostrzegają przed zakrzepicą Fot. Shutterstock

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu zamieścili w internecie stworzony przez siebie film, w którym z humorem - ale i zupełnie poważnie - ostrzegają przez zakrzepicą, żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. 13 października przypadł dzień walki z tym schorzeniem.

W tym roku Światowy Dzień Zakrzepicy był obchodzony po raz piąty. Jego inicjatorem było Międzynarodowe Stowarzyszenie Zakrzepicy i Hemostazy. Data obchodów nie jest przypadkowa - 13 października to dzień urodzin Rudolfa Virchowa, twórcy pojęć "zakrzepica" i "zatorowość" oraz sławnej "triady Virchowa". Ten niemiecki patolog, antropolog i higienista żył w latach 1821-1902.

Jak mówią chirurdzy naczyniowi z bytomskiego szpitala, zakrzepicę nazywa się czasem "cichym zabójcą". Pacjenci często dowiadują się o niej przez przypadek. Nierozpoznana i nieleczona choroba prowadzi do zgonu. Ze statystyk wynika, że w Polsce co roku zapada na nią ponad 55 tys. osób, z czego ok. 30 proc. umiera.

Aby przybliżyć pacjentom problem tej choroby, lekarze z Bytomia nagrali i umieścili w sieci film z cyklu "Medyczny patrol". W konwencji paradokumentu i w zabawnym tonie o zakrzepicy opowiadają w nim dr Smart i dr Zakrzep, do których z prośbą o poradę zgłasza się pacjentka z obrzękiem nogi. Film można znaleźć na kanale YouTube pod adresem https://youtu.be/tBkKs2WH7YQ.

- Można się pośmiać - i o to chodzi. Ważne, by zawarte w filmie treści dotarły do jak największej liczby osób - podkreślił dr Tomasz Ruciński, filmowy dr Zakrzep. Bytomscy chirurdzy zapowiadają, że film o zakrzepicy to dopiero początek ich filmowej akcji. Kolejny odcinek medycznych przypadków doktora Zakrzepa i doktora Smarta ma dotyczyć niedrożności tętnic szyjnych; pojawi się w sieci przed akcją profilaktyczną badania tętnic szyjnych, zaplanowaną na przełom listopada i grudnia.

Lekarze wskazują, że pierwszym sygnałem zakrzepicy może być np. spuchnięta noga po długiej podróży czy siedzeniu w biurze. Czynniki ryzyka, mogące przyczynić się do tej choroby, to m.in. otyłość, podeszły wiek, unieruchomienie i urazy kończyn, a w przypadku kobiet - zażywanie środków antykoncepcyjnych. - Najgorszym powikłaniem zakrzepicy jest zatorowość płucna. Pacjent, u którego do niej doszło, kaszle i odczuwa duszność - tłumaczy dr Rafał Grymin z Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej bytomskiego WSS nr 4.

Gdy dojdzie do zatorowości płucnej, kawałek skrzepliny odrywa się i wędruje żyłami do tętnic płucnych, co prowadzi do zwężenia lub całkowitego zatkania światła naczynia. W skrajnych wypadkach może dojść do zatrzymania krążenia i zgonu. Dlatego - podkreślają specjaliści - nigdy nie należy lekceważyć takich objawów, jak obrzęki i zasinienie kończyn dolnych.

- Im wcześniej rozpoznana zakrzepica, tym wcześniej można wdrożyć leczenie. Zazwyczaj jest to podanie heparyn lub doustnych leków przeciwzakrzepowych. Pacjent powinien też przez kilka dni odpoczywać z uniesioną nogą, nosić bandaże albo pończochy uciskowe. Takie zachowanie jest konieczne, by nie doszło do zespołu pozakrzepowego oraz przewlekłej niewydolności żylnej - wyjaśnił dr Ruciński.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu codziennie pod kątem zakrzepicy badanych jest średnio 3-6 pacjentów; rocznie jest ich aż 1,5 tys.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Zakrzepicy i Hemostazy na świecie z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej co roku umiera ok. 10 mln osób, z czego ok. pół miliona w Europie - dwukrotnie więcej niż z powodu wypadków drogowych, raka prostaty, raka piersi i AIDS łącznie. W Polsce zakrzepica jest trzecią przyczyną zgonów wśród chorób sercowo-naczyniowych, po zawałach serca i udarach mózgu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR