Liczba osób z demencją podwaja się co 20 lat
Autor: Rynek Seniora   22 września 2015 15:38

Społeczeństwa Zachodu coraz bardziej się starzeją, a wiek to główny czynnik ryzyka zachorowania na alzheimera. - 40% przypadków demencji wymaga fachowej pomocy - powiedział w poniedziałek (21 września) we Wrocławiu geriatra prof. Shlomo Noy.

Prof. Shlomo Noy przyjechał do Polski, aby wziąć udział w Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Dni Gerontologii. W poniedziałek we Wrocławiu wygłosił wykład pt. „Wyzwania współczesnego seniora - w poszukiwaniu optymalnego modelu opieki”. Data przyjazdu nie była przypadkowa - 21 września to światowy dzień osób z chorobą Alzheimera.

Wyzwanie dla społeczeństwa
Profesor w swojej prezentacji udowadniał m.in., że długowieczność staje się coraz powszechniejsza. Przy czym to pozytywne zjawisko ma swoje ciemniejsze strony - z wiekiem zwiększa się ryzyko chorób, w tym demencyjnych. Wiek to bardzo ważny czynnik ryzyka w przypadku choroby Alzheimera. W grupie wiekowej 65-74 lata dotyka ona 3% osób, ale już w grupie 85+ choruje aż 47% populacji.

- Dane statystyczne pokazują, że liczba osób z demencją podwaja się co 20 lat. To problem pochłaniający ogromne środki. Koszty demencji w USA w 2010 roku wyniosły 200 mld dolarów. Za 25 lat będzie to już 500 mld dolarów - mówi prof. Shlomo Noy, geriatra i współzałożyciel powstającego we Wrocławiu centrum seniora Angel Care - To wielkie wyzwanie dla współczesnych seniorów, a także dla osób kształtujących politykę społeczną.

Prof. Shlomo Noy w czasie wykładu tłumaczył, że problem choroby Alzheimera jest bardzo złożony. Podobnie jak w przypadku marskości wątroby nie ma jednej przyczyny, która powoduje chorobę, lecz składa się na nią wiele różnych czynników. Niemniej ryzyko zachorowania możemy zmniejszyć. Jak? Przede wszystkim poprzez aktywność fizyczną i intelektualną oraz odpowiednią dietę.

Ruch i dieta
- Badania pokazują, że ćwiczenia ruchowe powodują zahamowanie degradacji, a nawet powiększanie się hipokampu, czyli części mózgu odpowiedzialnej m.in. za pamięć. Z kolei dieta śródziemnomorska działa prewencyjnie - mówi prof. Shlomo Noy.

Profesor poruszył też kwestię domów opieki dla osób z demencją. Rodzina chorego często zadaje sobie pytanie: kiedy nasz bliski będzie potrzebował profesjonalnej opieki i co wówczas zrobić? Prof. Shlomo Noy odpowiedział, że taka opieka może być konieczna, gdy osoba staje się np. agresywna i podatna na paranoje. - 40% przypadków demencji wymaga fachowej pomocy, którą oferują centra dla seniorów zatrudniające doświadczony personel - mówi prof. Shlomo Noy.

W dobrym domu opieki chora osoba otrzyma terapię dostosowaną dokładnie do potrzeb i możliwości. To ważne, aby terapia farmakologiczna została odpowiednio dobrana, a następnie była wspierana ćwiczeniami fizycznymi oraz intelektualnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.