Limity wiekowe w programach profilaktycznych dyskryminują seniorki?

ZDROWIE

Autor: Beata Marciniak/Rynek Seniora   17 października 2014 12:34


Limity wiekowe w programach profilaktycznych dyskryminują seniorki? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NFZ opłaca profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne kobietom w ściśle określonym przedziale wiekowym. To, czy 70-latka otrzyma skierowanie na bezpłatną mammografię czy USG zależy wyłącznie od decyzji lekarza.

Np. przesiewowe badania cytologiczne wykonuje się w określonych odstępach czasu u kobiet pomiędzy 25 a 59 rokiem życia. Mammografię od 50 do 69 r.ż.

Programy profilaktyczne uwzględniają więc wiek pacjentki, a nie jej stan zdrowia. Osoby w zaawansowanym wieku często słyszą, że z danego bezpłatnego badania profilaktycznego nie mogą skorzystać bez skierowania, gdyż są za stare.

Śląski OW NFZ przekonuje jednak, że pacjentki mają prawo do badań bez względu na wiek. Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego NFZ zapewnia, że lekarz może wydać skierowanie na badanie USG, mammografię czy cytologię, gdy zajdzie taka potrzeba, i NFZ za to zapłaci.

W praktyce może być inaczej. Zlecenie badania specjalistycznego zależy od tego, czy jest ono opłacalne i czy lekarz w rezultacie zarobi na wizycie.

- NFZ wprowadził limity wiekowe, gdyż uznał, że w tych przedziałach mamy najczęstszą zachorowalność na raka. Jeśli więc 70-letnia pacjentka zgłosi się do specjalisty i ten nie zakwalifikuje jej do bezpłatnego programu profilaktycznego, może skorzystać z innej drogi. Powinna poprosić o skierowanie do specjalisty, który zleci badanie - mówi dla portalu rynekseniora.pl dr Andrzej Kałmuk, ordynator oddziału onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.  - Oczywiście to lekarz rodzinny w pierwszej kolejności podejmuje decyzję o leczeniu takiej pacjentki.

Badania demograficzne wskazują na coraz bardziej starzejące się i dłużej żyjące polskie społeczeństwo. Być może do tych faktów NFZ powinien dostosować swoje procedury.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR