Łódź: będą darmowe badania nerek dla 2 tys. mieszkańców

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 maja 2017 10:41


Łódź: będą darmowe badania nerek dla 2 tys. mieszkańców Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania laboratoryjne, konsultacje u nefrologa i dietetyka oraz warsztaty edukacyjne dla pacjentów złożą się na program wczesnego wykrywania przewlekłej choroby nerek (PCHN), którego realizację rozpocznie łódzki magistrat we wrześniu 2017 roku. Badania będą darmowe i mają objąć 2 tys. mieszkańców w wieku 50-65 lat.

"Łódź do zdrowia - wczesne wykrywanie przewlekłej choroby nerek wśród mieszkańców miasta Łodzi" to projekt, który powstał z myślą o zwiększeniu uczestnictwa mieszkańców w badaniach w kierunku przewlekłej choroby nerek.

Skierowany jest do grupy wiekowej pow. 50. r.ż., w której występuje wysoka zachorowalność na PChN. Program przewiduje też działania edukacyjne skierowane do osób z grupy ryzyka. 

Z bezpłatnych usług medycznych i edukacyjnych będzie mogło skorzystać dwa tysiące mieszkańców Łodzi w wieku 50-65 lat. Program realizowany będzie przez magistrat we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. WAM. Jego całkowita wartość to ponad 800 tys. zł, z czego 91 proc. pokryte zostanie z funduszy unijnych.

W ramach projektu przeszkolonych zostanie ponad 80 lekarzy pierwszego kontaktu, którzy w 29 przychodniach na terenie całej Łodzi będą konsultować pacjentów i kierować ich na badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi i badanie ogólne moczu. Druga konsultacja z lekarzem POZ poświęcona zostanie na omówienie wyników badań oraz zagrożeń związanych z przewlekłą chorobą nerek.

W przypadku, gdy wyniki będą wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, pacjent będzie mógł skorzystać jeszcze z trzech konsultacji z lekarzem POZ oraz dodatkowych badań laboratoryjnych, m.in. stężenia kreatyniny, albuminurii, morfologii, stężenia elektrolitów, CRP, cholesterolu, glukozy, a u osób z cukrzycą wartości hemoglobiny glikowanej.

Jeśli u uczestnika programu wykryta zostanie PChN, zostanie on skierowany do nefrologa w szpitalu im. WAM. Dla pacjentów organizowane będą w tej placówce także warsztaty edukacyjne oraz indywidualne konsultacje z dietetykiem, podczas których chorzy będą mogli zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia i otrzymają spersonalizowane zalecenia żywieniowe.

Głównym celem projektu jest zainteresowanie łodzian wiedzą na temat PChPN, zaangażowanie ich w kontrolę swojego stanu zdrowia i zapobieganie rozwojowi schorzenia. Miasto wyda edukacyjną broszurę poświęconą chorobie, jej objawom i wykrywaniu, zalecanym metodom leczenia i polecanej dla chorych diecie. Autorzy programu liczą też, że dzięki badaniom wykryte zostaną do tej pory niezdiagnozowane przypadki PChN.

Program profilaktyczny prowadzony będzie w Łodzi do końca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR