Łódź: największe zaległości w obszarze opieki medycznej dla starszych

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza, Dziennik Łódzki/Rynek Seniora   15 kwietnia 2016 14:11


Łódź: największe zaległości w obszarze opieki medycznej dla starszych W Łodzi jest tylko 11 łózek geriatrycznych finansowanych przez NFZ. Fot. Krzysztof Belczyński/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Łódź otwarta na osoby starsze, a sami seniorzy są coraz bardziej aktywni - twierdzi Robert Błaszczak, łódzki geriatra. Największe zaległości są w obszarze opieki medycznej - w mieście jest tylko jeden oddział geriatryczny finansowany przez NFZ.

Robert Błaszczak, z-ca kierownika kliniki geriatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi zauważa na łamach Gazety Wyborczej, że aż 15 proc. łodzian to osoby w wieku 65+. Uważa, że wynika to z migracji młodych ludzi, spadającej liczby urodzeń i coraz dłuższego życia. Jak jednak  twierdzi, obecne pokolenie seniorów jest inne niż to sprzed pół wieku - zauważalny jest kult młodości i potrzeba dbania o siebie.

Dlatego - według Błaszczaka - seniorzy zaczynają brać sprawy w swoje ręce, co widać choćby po senioraliach. Widoczna jest też aktywność rady seniorów, a potrzeby osób starszych coraz chętniej uwzględnia także samo miasto - jest np. karta seniora, która uprawnia do wielu zniżek, są siłownie zewnętrzne, a większość sklepów, urzędów i innych miejsc ma podjazdy, barierki. 

Jak jednak ubolewa geriatra, w Łodzi nadal jest za mało miejsc opieki medycznej dla ludzi starszych - jest tylko jeden oddział geriatryczny finansowany przez NFZ.

Więcej: www.wyborcza.pl

Fakt ten potwierdza także na łamach Dziennika Łódzkiego prof. Tomasz Kostka, kierownik wspomnianej, łódzkiej kliniki geriatrii. Precyzuje, że kontrakt na leczenie seniorów w roku 2016 obejmuje 11 łóżek geriatrycznych w Łodzi i kilka w Zgierzu, zaś pozostałe oddziały mają geriatrię jedynie w nazwie. Zaznacza, że w Łodzi powinno więc być ok. tysiąca łóżek geriatrycznych, a większość z nich powinno się przeznaczyć na rehabilitację geriatryczną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.