Łódź: poradniki pierwszej pomocy i szkolenia w centrach seniora

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 lutego 2018 14:39


Łódź: poradniki pierwszej pomocy i szkolenia w centrach seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do uczniów i seniorów w Łodzi trafi 50 tys. poradników pierwszej pomocy wydanych przez łódzki magistrat. Miasto przeprowadzi też w szkołach i centrach aktywnego seniora szkolenia z pomocy przedmedycznej.

- Uznaliśmy, że bardzo ważne jest przeszkolenie w dziedzinie pierwszej pomocy najmłodszych mieszkańców Łodzi oraz seniorów. Dlatego wydaliśmy 50 tys. poradników pierwszej pomocy. Można z nich dowiedzieć się m.in., jak udzielić pomocy w przypadku np. udaru mózgu, zawału serca, oparzenia, krwotoku czy zadławienia - podkreślił przewodniczący komisji zdrowia w łódzkiej radzie miejskiej Adam Wieczorek na wtorkowej konferencji prasowej.

Radny przypomniał, że jeszcze w tym roku w przestrzeni publicznej miasta - m.in. na przystankach przesiadkowych komunikacji, w instytucjach kultury i innych miejscach masowo uczęszczanych przez łodzian - w ramach realizacji jednego z zadań budżetu obywatelskiego - rozlokowanych zostanie 80 aparatów do automatycznej defibrylacji.

- W poradniku również znajduje się informacja, jak korzystać z tego typu urządzeń - wszystkie działają na tej samej zasadzie. W sytuacji zagrożenia takie przeszkolenie i wiedza może uratować czyjeś życie - zaznaczył.

Zdaniem dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w łódzkim magistracie Iwony Iwanickiej, poradniki pierwszej pomocy, które od kwietnia będą trafiać do łódzkich szkół w trakcie zajęć poświęconych temu zagadnieniu, to podstawowe kompendium wiedzy, napisane łatwym, przystępnym językiem i przekazujące proste, gotowe do wdrożenia, instrukcje.

- Można się z niego dowiedzieć nie tylko, jak nieść pierwszą pomoc w przypadku nagłych zagrożeń typu zasłabnięcie, ale też poznać objawy chorób takich jak udar mózgu, na które trzeba zwrócić uwagę, a które często bywają lekceważone - dodała.

Poradniki będą także przekazywane seniorom. Natomiast w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Szpitalnej zaplanowane zostały pilotażowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, w ramach których seniorzy będą uczyć się m.in. jak prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową.

Według Wieczorka, na propagowanie wiedzy o pierwszej pomocy magistrat wyda w tym roku ok. 60 tys. zł, z czego 20 tys. zł to koszt poradników.

- Planujemy w najbliższych latach powtarzać takie akcje, aby jak największa grupa łodzian umiała świadomie udzielać pierwszej pomocy i nie bała się tego robić. Przeważnie jest tak, że w przypadku nagłego zdarzenia w pierwszej kolejności musimy przełamać swoją obawę, czy nie zrobimy poszkodowanej osobie krzywdy nieprofesjonalnymi działaniami. Tego nie możemy się bać, a pewność siebie może nam dać tylko wiedza - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR