
W styczniu 2018 r. w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi zacznie działać Prostate Cancer Unit. Ośrodek specjalizujący się w terapii raka prostaty będzie oferował kompleksowe podejście do leczenia.
Jak wyjaśnia dr Jolanta Łuniewska-Bury, zastępca dyrektora szpitala ds. onkologii, chodzi o objęcie pacjenta opieką i zaproponowanie najlepszej terapii w jednym miejscu - informuje Dziennik Łódzki.
Pacjent trafi najpierw do poradni urologicznej Szpitala im. Kopernika. Zostanie tam skierowany na podstawowe badania i jeśli wykażą one m.in. mocno podwyższone stężenie PSA, przejdzie kolejne badania potwierdzające lub wykluczające raka stercza, tj. biopsję i rezonans. Na ich podstawie specjaliści wybiorą terapię, która będzie najbardziej optymalna dla konkretnego chorego.
Dr Jolanta Łuniewska-Bury przypomina, że rak prostaty to jedyny nowotwór, w przypadku którego można zaproponować pacjentowi aktywną obserwację. Jeżeli nowotwór nie rozwija się gwałtownie i nie daje przerzutów, chory co trzy miesiące przychodzi jedynie na badania. Jeśli wyniki pogorszą się, rozpoczyna się leczenie. Należy jednak wybrać taką metodę, by dało ona jak najmniej powikłań, a czas przeżycia i czas do wznowy były jak najdłuższe.
Prostate Cancer Unit będzie działać na bazie oddziału brachyterapii.
Więcej: dzienniklodzki.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych