Łódź sfinansuje szczepienia przeciwgrypowe dla 7,5 tys. seniorów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 września 2015 15:26


Łódź sfinansuje szczepienia przeciwgrypowe dla 7,5 tys. seniorów 210 tys. zł wydał Łódź na szczepienia seniorów przeciw grypie. Fot. archiwum

Ok. 7,5 tys. szczepionek przeciw grypie sfinansuje łódzkim seniorom magistrat. W tym roku na szczepienia dla mieszkańców powyżej 65. roku życia przeznaczono w Łodzi ok. 210 tys. zł.

Jak poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta, w ubiegłym roku z programu szczepień ochronnych przeciwko grypie skorzystało w Łodzi ok. 6 tys. seniorów. W tym roku nakłady na szczepienia mają wzrosnąć - ze 176 tys. do 210 tys. zł. Urząd zapowiada, że przy dużym zainteresowaniu seniorów szczepieniami, planowane jest dokupienie kolejnych szczepionek.

Łodzianie, którzy chcieliby poddać się szczepieniu, powinni zgłosić się z dowodem tożsamości do jednej z 36 miejskich przychodni zdrowia - bez względu na miejsce zamieszkania - i zadeklarowanie tego lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Zarówno badanie lekarskie, jak i sama szczepionka są dla pacjentów bezpłatne. Szczepienia będą rozpoczynać się w wyznaczone dni września - aż do momentu wyczerpania szczepionek.

Program szczepień seniorów przeciw grypie jest prowadzony przez łódzki magistrat od 2008 r. i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Populacja osób po 65. roku życia sięga w Łodzi ponad 115 tys. Zdaniem urzędników, sfinansowanie szczepionek dla wszystkich jest niemożliwe.

Seniorzy i osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy choroba wieńcowa, należą - zdaniem ekspertów - do grup zagrożonych wystąpieniem powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc, ucha środkowego czy mięśnia sercowego. Dlatego specjaliści zalecają im poddawanie się szczepieniom przeciwgrypowym w każdym sezonie zachorowań, który w Polsce rozpoczyna się we wrześniu.

Szczepionki przeciw grypie co roku dostosowywane są do szczepów drobnoustrojów, które w kolejnych miesiącach będą się rozprzestrzeniać na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dwa razy w roku (w lutym dla półkuli północnej i we wrześniu dla półkuli południowej) aktualizuje swoje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie.

W minionym sezonie (od września 2014 r. do marca 2015 r.) zanotowano w Polsce ponad 2,6 mln zachorowań na grypę. Ponad 8,5 tys. osób było hospitalizowanych; najczęstsze powikłania pogrypowe dotyczyły układu oddechowego (90 proc.) i układu krążenia (3 proc.). Wyszczepialność przeciw grypie w ostatnich latach jest w Polsce niska i sięga 3,8 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.