Łódź: wymienili zastawkę blisko 90-letniej kobiecie
Autor: Gazeta Wyborcza Łódź/Rynek Seniora   12 marca 2015 11:38

Kardiochirurdzy z Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi wymienili zastawkę zastawkę aortalną 88-letniej pacjentce. Otwieranie klatki piersiowej i krążenie pozaustrojowe było dla niej zbyt ryzykowne. Dlatego kardiochirurdzy zaproponowali mniej ryzykowną metodę leczenia - "przezcewnikową wymianę zastawki".

Zabieg wykonywany jest na specjalnej sali hybrydowej. To połączenie zwykłej sali operacyjnej z wyposażoną w angiograf (urządzenie rentgenowskie) pracownią kardiologii inwazyjnej. W trakcie operacji lekarze nie zaglądają do klatki piersiowej przez nacięcie. Widzą, co się w niej dzieje, dzięki angiografowi i specjalnej sondzie USG, którą przed zabiegiem pacjent połyka. 

Tego samego dnia w łódzkim CKD biologiczną zastawkę wszczepiono również 72-letniej pacjentce. U niej wskazaniem do nowoczesnej terapii była "porcelanowa aorta", czyli cała pokryta wapiennymi płytkami, co utrudnia przeprowadzenie tradycyjnego zabiegu.

Prof. Ryszard Jaszewski, szef Kliniki Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w CKD zapowiada, że jeszcze w tym roku wszczepi przynajmniej 10 zastawek w sali hybrydowej. Zabieg ten kosztuje 90 tys., czyli cztery razy więcej niż tradycyjna operacja.

Poza tym nowoczesna technika wiąże się z ryzykiem powikłań - np. zawału czy udaru mózgu. Dlatego zabiegi będą wykonywane tylko pacjentom w podeszłym wieku, dla których tradycyjna operacja jest zbyt ryzykowna.

Prof. Jaszewski podkreśla, że kiedy zaczynał pracę, 60-latek na kardiochirurgii to był rzadkością. U pacjentów w tym wieku nie przeprowadzano operacji.   - A dziś leczymy ludzi w dziewiątej dekadzie życia - mówi "Gazecie Wyborczej Łódź”.   

Więcej: www.lodz.gazeta.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.