Łódzkie: 100 mln zł na projekty wspomagające aktywne i zdrowe starzenie się
Autor: PAP/Rynek Seniora   25 lipca 2018 09:45

100 mln zł na projekty poprawiające jakość życia oraz wspomagające aktywne i zdrowe starzenie się, przeznaczą województwo łódzkie oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach tego programu ruszył właśnie pierwszy konkurs.

- Województwo łódzkie wspólnie z NCBiR podejmuje inicjatywę, w ramach której do podziału będzie 100 mln zł, z czego NCBiR przekaże 50 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, natomiast Łódzkie drugie tyle z Regionalnego Programu Operacyjnego. Chcemy wspierać obszar medycyny, aktywnego starzenia się, farmacji - podał w poniedziałek (23 lipca) marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na konferencji w Łodzi.

Według marszałka przedsięwzięcie, do którego Łódzkie przystąpiło jako drugi region w kraju, poprzedzone zostało konsultacjami ze środowiskiem naukowym i staranną diagnozą obszarów, w których finansowanie innowacyjności powinno przynieść największe korzyści.

- Wzięliśmy pod uwagę nasze inteligentne specjalizacje, m.in. informatykę, medycynę i farmację, a także potrzeby regionu, w którym prognozowana długość życia u mężczyzn jest najkrótsza w kraju, a w przypadku kobiet - jedna z najkrótszych - dodał.

Wśród negatywnych zjawisk w Łódzkiem marszałek wymienił również wysoką nadumieralność osób w wieku produkcyjnym i wysokie wskaźniki umieralności z powodu chorób układu oddechowego, trawiennego, układu sercowo-naczyniowego i nowotworów.

W ramach inicjatywy dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty badawczo-rozwojowe, które mogą poprawić stan zdrowia mieszkańców regionu, dotyczące m.in. innowacyjnych leków i wyrobów medycznych, nowoczesnych metod diagnostyki, a także terapii i urządzeń medycznych czy rehabilitacyjnych.

W połowie lipca NCBiR ogłosiło konkurs na prace badawcze, w ramach którego do podziału jest 50 mln zł, czyli połowa puli, natomiast Łódzkie już niebawem ogłosi konkurs dotyczący projektów rozwojowych, skierowany do przedsiębiorców i konsorcjów przemysłowych z wiodącą rolą przedsiębiorcy.

- NCBiR stwarza pewną otulinę badawczą na poziomie ogólnopolskim, która pozwala na rozwój technologii, produktów, usług, które będą wdrażane lokalnie - na terenie regionu łódzkiego. Nasze konkursy są skierowane do konsorcjów naukowo-przemysłowych, co jest dobrą wiadomością dla ośrodków naukowych - zaznaczył dyrektor NCBiR Maciej Chorowski.

W składzie każdego z konsorcjów, ubiegających się o dofinansowanie, powinien znaleźć się co najmniej jeden przedsiębiorca z woj. łódzkiego i jedna jednostka naukowa. Każdy projekt badawczo-rozwojowy może uzyskać wsparcie w wysokości od 1 do 4 mln zł. Kolejny konkurs - również na prace rozwojowe - zostanie ogłoszony w 2020 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR