Lubelskie: na leczenie starszych brakuje pieniędzy i specjalistówDziennik Wschodni/Rynek Seniora - 16 sierpnia 2016 10:32


W woj. lubelskim działają tylko trzy oddziały geriatryczne - w Białej Podlaskiej, Parczewie i we Włodawie. Wszystkie mają pełne obłożenie, a jednostkom brakuje zarówno pieniędzy, jak i specjalistów.

Janusz Hordejuk, dyrektor SPZOZ w Parczewie informuje w Dzienniku Wschodnim, że rocznie placówka hospitalizuje ponad 1400 pacjentów, a za ostatnie pół roku jednostka miała ponad 70 tys. zł nadwykonań. Dodaje, że na oddziale jest 38 łóżek, ale choć potrzeby są znacznie większe, NFZ nie chce kontraktować więcej świadczeń.

Tymczasem Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ tłumaczy, że wartość umów na 2016 r. ze szpitalami i przychodniami z terenu województwa na wykonywanie świadczeń geriatrycznych kształtuje się na poziomie 13,5 mln zł i wzrosła w porównaniu z rokiem 2014 o ponad 4 mln zł.

Dla szpitali, w których działają oddziały geriatryczne, to jednak zbyt mało - takie oddziały są kosztochłonne, m.in dlatego, że leczą pacjentów z wielochorobowością - tłumaczy DW. 

Rzeczniczka lubelskiego NFZ przekonuje, że głównym powodem braku możliwości zakontraktowania większej liczby świadczeń jest brak kadry medycznej wyspecjalizowanej w dziedzinie geriatrii.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl