Lublin białą plamą na mapie opieki geriatrycznej
Autor: MM Lublin/Rynek Seniora   09 kwietnia 2015 11:18

Lublin, choć jest miastem wojewódzkim, nie ma ani jednego samodzielnego oddziału ani poradni geriatrycznej, ani osoby starsze mogłyby leczyć się za darmo. W regionie oddziały geriatryczne działają w Białej Podlaskiej, Włodawie i Parczewie.

W tej chwili w Lublinie działa jedynie oddział psychogeriatryczny w Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Abramowicach. W ubiegłym roku przestała istnieć ostatnia poradnia geriatryczna. Osoby starsze zmuszone są do leczenia się u lekarzy rodzinnych i na oddziałach wewnętrznych.

Na Lubelszczyźnie działają trzy samodzielne oddziały geriatryczne: w Białej Podlaskiej, Włodawie i Parczewie. Region jest jednym z najgorzej wyposażonych pod względem geriatrycznym. Dysponuje ok. 110 łóżkami geriatrycznymi. Według norm WHO powinno być ich 440, a całodobowych oddziałów - 20.

Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy szpitala w Białej Podlaskiej tłumaczy, że przez cały rok wszystkie miejsca w na geriatrii są zajęte, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na udzielane tu świadczenia.  

Jak informuje portal „Moje Miasto Lublin” w województwie lubelskim jest około 30 geriatrów, z czego około 10 pracuje w placówkach medycznych i przychodniach, udzielając bezpłatnych świadczeń. Reszta nie pracuje w zawodzie lub przyjmuje w prywatnych gabinetach.   

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ uznał świadczenia geriatryczne za priorytetowe. W 2015 roku przeznaczy na nie 12,4 mln zł, czyli o 3 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Więcej: www.mmlublin.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.