Lubuskie: więcej pieniędzy na operacje zaćmy w szpitalach

ZDROWIE

Autor: KG/Rynek Seniora   30 marca 2017 09:24


Katarzyna Gubała odpowiada za treści na temat HoReCa w serwisie horecatrends.pl w Grupie PTWP. Z PTWP związana jest od kilkunastu lat. Przed dołączeniem do segmentu treści związanych z rynkiem spożywczym i gastronomicznym była dziennikarzem i redaktorem prowadzącym w innym tytule tej Grupy - Rynku Zdrowia. Wcześniej pracowała jako dziennikarz i redaktor w Super Expressie, Trybunie Śląskiej i Dzienniku Zachodnim.
Lubuskie: więcej pieniędzy na operacje zaćmy w szpitalach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpitale Grupy Nowy Szpital Holding S.A. we Wschowie i w Kostrzynie otrzymały dodatkowe środki na leczenie zaćmy. Łącznie obie placówki uzyskały od NFZ 360 tys. zł więcej na leczenie pacjentów z tą chorobą. Oznacza około 160 operacji więcej niż pierwotnie planowano.

Jak informuje Grupa Nowy Szpital, łącznie w szpitalach w Kostrzynie nad Odrą i Wschowie wykonywanych jest ponad 2 tys. operacji zaćmy rocznie. W ubiegłym roku w obu placówkach zoperowano 2196 pacjentów. Od początku tego roku przeprowadzono operacje wszczepienia sztucznej soczewki u 332 osób.

Zaćma jest chorobą związaną z wiekiem i polega na postępującym mętnieniu soczewki oka. Jednym z objawów jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Osoby cierpiące na zaćmę skarżą się zwykle na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła, na zaburzenia widzenia barw i kontrastu. Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka i wszczepienie sztucznej soczewki jest obecnie jedynym sposobem leczenia zaćmy.

Zarówno w Kostrzynie nad Odrą, jak i we Wschowie pacjenci są leczeni najnowszą metodą operacyjną, jaką jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas soczewkowych.

Umożliwia ona operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 15-20 minut i gwarantuje szybsze gojenie rany, krótszą rekonwalescencję oraz wczesną stabilizację widzenia z mniejszą możliwością wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR