Małecka-Libera: tym razem za programami profilaktycznymi pójdą pieniądze
Autor: KL/Rynek Zdrowia   21 maja 2015 15:09

Leczenie seniorów jest kosztowne i zdecydowanie dłuższe niż młodszych pokoleń. Dlatego musimy zadbać o lepszą profilaktykę starzejącego się pokolenia. Taki priorytet postawiono w Narodowym Programie Zdrowia i ustawie o zdrowiu publicznym - mówi wiceminister Beata Małecka-Libera.

Małecka-Libera na debacie eksperckiej ( 14 maja) na temat świadomości polskiego społeczeństwa w zakresie POChP wskazywała, że Ministerstwo Zdrowia finalizuje prace nad ustawą o zdrowiu publicznym oraz opracowuje Narodowy Program Zdrowia, który szczególny nacisk kładzie na działania profilaktyczne chorób przewlekłych dotykających głównie seniorów.

- Dla osób w podeszłym wieku będą przeznaczone specjalne programy profilaktyczne, których celem jest poprawa wskaźników dotyczących umieralności na choroby przewlekłe w tej grupie - mówiła.

Wiceminister przyznała, że pewne programy, jakie pojawią się w Narodowym Programie Zdrowia powstawały już wcześniej, jednak często nie przynosiły oczekiwanych efektów, ponieważ z jednej strony nie były w pełni realizowane z powodu braku odpowiednich środków, z drugiej trwały zbyt krótko. Kolejny błąd, na jaki zwracała uwagę,  to zły dobór programów profilaktycznych do faktycznych problemów zdrowotnych danej populacji.

- Tym razem - przekonywała minister - powinno być inaczej, a za programami profilaktycznymi powinny pójść faktycznie potrzebne środki.

Małecka- Libera wskazywała, że ze względu na starzejące się społeczeństwo, leczenie chorób przewlekłych trwa obecnie średnio 8 lat. - To zdecydowanie za długo i to też wpływa na bezpośrednie i pośrednie koszty leczenia tych chorób. Bardzo cieszę się, że profilaktyka i edukacja zdrowotna nareszcie będą procedowane poprzez ustawę oraz NPZ, bowiem są to główne środki zapobiegania zachorowalności i umieralności. Należy jednak wziąć pod uwagę, że efekty programów profilaktycznych będą widoczne dopiero za 10-15 lat - mówiła minister.

Jak podkreślała, w zapobieganiu chorobom przewlekłym i w efektywniejszym ich leczeniu kluczowe znaczenie ma świadomość zdrowotna społeczeństwa. - Dziś jednak Polacy mają z tym bardzo poważny problem. Jak wskazują badania, nie wiemy, jakie są przyczyny i jak można zapobiegać chorobom, które są obecnie plagą, jak np. choroby układu oddechowego. Winny temu jest obecny styl życia, który często nie sprzyja zdrowiu, a sprzyja chorobom typu otyłość czy nadciśnienie - mówiła.

Dlatego w jej opinii obok programów profilaktycznych różnorzędna rolę musi pełnić edukacja prozdrowotna wszystkich pokoleń. Bez niej - jak zaznaczyła - najlepsze programy profilaktyczne nie przyniosą poprawy obecnych wskaźników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.