Mało maszyn do radioterapii, jesteśmy w ogonie Europy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2017 10:59


Mało maszyn do radioterapii, jesteśmy w ogonie Europy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska obok Rumunii, Estonii, Łotwy, Portugalii, Węgier, Cypru, Hiszpanii i Austrii należy do grupy krajów UE, w których jest najmniej urządzeń do radioterapii na 100 tys. mieszkańców - informuje we wtorek (7 listopada) Eurostat. Najwięcej takich urządzeń jest w Belgii.

Europejski Urząd Statystyczny opublikował te dane w związku ze 150. rocznicą urodzin Marie Skłodowskiej-Curie, której odkrycia w dziedzinie promieniotwórczości po dziś dzień wykorzystuje się w technikach radioterapii.

Według danych Eurostatu w ubiegłym roku w szpitalach i ośrodkach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej używanych było ponad 3,5 tys. urządzeń do radioterapii. Ponad jedna trzecia z nich znajduje się we Francji (670) i Wielkiej Brytanii (605).

Pięć krajów UE dysponowało co najmniej 1 urządzeniem na 100 tys. mieszkańców. Były to: Belgia (1,81), Dania (1,37), Słowacja (1,24), Finlandia (1,04) i Francja (1,01).

Na przeciwległym krańcu jest dziewięć państw członkowskich, które mają mniej niż 0,5 urządzenia do radioterapii na 100 tys. mieszkańców. Są to: Rumunia (0,37), Estonia (0,38), Łotwa (0,40), Polska i Portugalia (obie 0,42), Węgry (0,46) Cypr (0,47), Hiszpania i Austria (po 0,49).

Oprócz danych Eurostatu z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie Komisja Europejska opublikowała też specjalne oświadczenie, w którym podkreśla, że polska badaczka pozostaje "ponadczasowym źródłem inspiracji dla pokoleń".

"Darzę ją podziwem nie tylko za to, czego dokonała w nauce, ale również za jej odwagę w przełamywaniu barier i definiowaniu na nowo roli kobiet w nauce i społeczeństwie" - napisał we wtorek unijny komisarz ds. edukacji i kultury Tibor Navracsics.

"Na wiele lat przed pojawieniem się konceptu godzenia życia zawodowego i prywatnego Maria Skłodowska-Curie potrafiła dokonywać przełomowych odkryć w nauce, realizując jednocześnie zobowiązania rodzinne" - dodał.

Przypomniał przy tym, że polska badaczka była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, i pozostaje wciąż jedyną osobą, która otrzymała tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach, fizyce i chemii.

Przy tej okazji Navracsics przypomniał, że dziedzictwo Skłodowskiej-Curie jest kultywowane w Unii Europejskiej, m.in. w ramach programu dla młodych naukowców.

"Unijny program imienia Marii Skłodowskiej-Curie, wzorując się na dokonaniach jej życia, wspiera utalentowanych badaczy i pomaga w osiąganiu sukcesów naukowych. W ciągu ostatnich 20 lat ze wsparcia finansowego, które osiągnęło sumę 11 mld euro, skorzystało ponad 100 tys. badaczy z różnych krajów, w różnym wieku i na różnych etapach kariery. 40 proc. z nich to kobiety" - dodał.

Dziewięciu z uczestników programu im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymało Nagrodę Nobla. Jednym z nich jest koordynator programu Richard Henderson, który w 2017 r. został współlaureatem tej nagrody w dziedzinie chemii. Kolejnych dziewięciu uczestników programu wchodzi w skład finansowanego przez UE projektu GraWIToN, który przyczynił się do zdobycia Nobla z fizyki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR