
Województwo małopolskie poinformowało, że - zgodnie z analizami - 98 proc. Małopolan oddycha powietrzem, które ma zbyt dużo rakotwórczego benzo(a)pirenu. Problem narasta w okresie grzewczym. We wtorek (15 listopada) w Krakowie zainaugurowano kampanię "Dymem z pieca zabijasz".
Billboardy, plakaty, spoty informacyjne w telewizji i radiu - to główne elementy kampanii. Akcja "Dymem z pieca zabijasz" ma uświadamiać mieszkańcom Małopolskiego, że ich decyzje mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób.
Województwo uruchomiło też bezpłatną infolinię - pod nr. tel. 12 63 03 100 konsultant udzieli informacji związanych z ochroną środowiska, rad i wskazówek.
W ramach kampanii Małopolanie otrzymają także specjalne wydanie gazety z artykułami na temat szkodliwości smogu oraz możliwości wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne.
Czytaj też: Nadchodzi kres tanich pieców na węgiel? Ministerstwo chce zmian
Akcja potrwa w całej Małopolsce do połowy 2018 r., jest realizowana w ramach projektu Life, w większości finansowanego przez UE.
Jak wynika z analiz przeprowadzonych w ramach aktualizacji programu ochrony powietrza dla Małopolski, problem z przekraczaniem dopuszczalnych poziomów pyłu PM10 ma aż 120 małopolskich gmin (najgorsze wyniki zanotowano w Krakowie, Nowym Sączu, Kętach, Skawinie i Tuchowie), a pyłu PM2,5 (powyżej 20 ug/m3) - 109 gmin. Najgorsze wyniki odnotowano w przypadku benzo(a)pirenu - żadna z gmina w Małopolsce nie mieści się w dopuszczalnej normie.
- Kampania ma wzbudzić w naszych mieszkańcach refleksje, czy nie używają pieców w taki sposób, że szkodzą zdrowiu własnemu i innych - mówił podczas wtorkowego briefingu prasowego marszałek Małopolski Jacek Krupa i dodał: - Chcemy, aby od 2023 r. w woj. małopolskim nie palono w piecach poniżej piątej klasy, by w całej Małopolsce było czyste powietrze.
Uchwała antysmogowa, wymiana pieców i ekodoradcy
Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował władzom Małopolski za to, że kampania trwa w całym województwie. - Powietrze nie zna granic - mówił prezydent Krakowa zwracając uwagę, że do miasta zanieczyszczone powietrze napływa także z okolicznych miast i wiosek.
- Wprowadziliśmy uchwałę antysmogową dla Krakowa, realizujemy program Life, na który otrzymaliśmy 10 mln euro z Komisji Europejskiej (a cały jego budżet wynosi 17 mln euro) i aktualizujemy "Program ochrony powietrza". Dzięki funduszom europejskim wspieramy wymianę starych pieców węglowych - wyliczał wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.
Założeniem projektu Life jest utworzenie sieci ekodoradców w małopolskich gminach, którzy będą m.in. wspierać wdrażanie "Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego" oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.
W styczniu 2016 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa, która wprowadza całkowity zakaz stosowania paliw stałych w kotłach, piecach i kominkach (od września 2019 r.).
Miliony euro na walkę z niską emisją
"Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego" zakłada, że nowo montowane kotły będą spełniać wymagania piątej klasy, przy jednoczesnym wyeliminowaniu spalania mułów i flotów węglowych. Priorytetem jest zahamowanie tworzenia nowych źródeł niskiej emisji.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych