Małopolanie oddychają powietrzem, które ma zbyt dużo rakotwórczego pyłu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 listopada 2016 08:41


Małopolanie oddychają powietrzem, które ma zbyt dużo rakotwórczego pyłu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Województwo małopolskie poinformowało, że - zgodnie z analizami - 98 proc. Małopolan oddycha powietrzem, które ma zbyt dużo rakotwórczego benzo(a)pirenu. Problem narasta w okresie grzewczym. We wtorek (15 listopada) w Krakowie zainaugurowano kampanię "Dymem z pieca zabijasz". 


Billboardy, plakaty, spoty informacyjne w telewizji i radiu - to główne elementy kampanii. Akcja "Dymem z pieca zabijasz" ma uświadamiać mieszkańcom Małopolskiego, że ich decyzje mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób.

Województwo uruchomiło też bezpłatną infolinię - pod nr. tel. 12 63 03 100 konsultant udzieli informacji związanych z ochroną środowiska, rad i wskazówek.

W ramach kampanii Małopolanie otrzymają także specjalne wydanie gazety z artykułami na temat szkodliwości smogu oraz możliwości wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne.

Czytaj też: Nadchodzi kres tanich pieców na węgiel? Ministerstwo chce zmian

Akcja potrwa w całej Małopolsce do połowy 2018 r., jest realizowana w ramach projektu Life, w większości finansowanego przez UE.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych w ramach aktualizacji programu ochrony powietrza dla Małopolski, problem z przekraczaniem dopuszczalnych poziomów pyłu PM10 ma aż 120 małopolskich gmin (najgorsze wyniki zanotowano w Krakowie, Nowym Sączu, Kętach, Skawinie i Tuchowie), a pyłu PM2,5 (powyżej 20 ug/m3) - 109 gmin. Najgorsze wyniki odnotowano w przypadku benzo(a)pirenu - żadna z gmina w Małopolsce nie mieści się w dopuszczalnej normie.

- Kampania ma wzbudzić w naszych mieszkańcach refleksje, czy nie używają pieców w taki sposób, że szkodzą zdrowiu własnemu i innych - mówił podczas wtorkowego briefingu prasowego marszałek Małopolski Jacek Krupa i dodał: - Chcemy, aby od 2023 r. w woj. małopolskim nie palono w piecach poniżej piątej klasy, by w całej Małopolsce było czyste powietrze.

Uchwała antysmogowa, wymiana pieców i ekodoradcy
Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował władzom Małopolski za to, że kampania trwa w całym województwie. - Powietrze nie zna granic - mówił prezydent Krakowa zwracając uwagę, że do miasta zanieczyszczone powietrze napływa także z okolicznych miast i wiosek.

- Wprowadziliśmy uchwałę antysmogową dla Krakowa, realizujemy program Life, na który otrzymaliśmy 10 mln euro z Komisji Europejskiej (a cały jego budżet wynosi 17 mln euro) i aktualizujemy "Program ochrony powietrza". Dzięki funduszom europejskim wspieramy wymianę starych pieców węglowych - wyliczał wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Założeniem projektu Life jest utworzenie sieci ekodoradców w małopolskich gminach, którzy będą m.in. wspierać wdrażanie "Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego" oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.

W styczniu 2016 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa, która wprowadza całkowity zakaz stosowania paliw stałych w kotłach, piecach i kominkach (od września 2019 r.).

Miliony euro na walkę z niską emisją
"Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego" zakłada, że nowo montowane kotły będą spełniać wymagania piątej klasy, przy jednoczesnym wyeliminowaniu spalania mułów i flotów węglowych. Priorytetem jest zahamowanie tworzenia nowych źródeł niskiej emisji.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR