Małopolanie operują zaćmę w Czechach. Bo nie muszą czekać

ZDROWIE

Autor: Dziennik Polski/Rynek Seniora   03 lutego 2016 12:24


Małopolanie operują zaćmę w Czechach. Bo nie muszą czekać Na zdrowotną turystykę najczęściej decydują się Małopolanie cierpiący z powodu zaćmy. Fot. Fotolia

W Małopolsce na operację mętniejącej soczewki trzeba czekać nawet kilka lat. Dlatego pacjenci coraz częściej wyjeżdżają do Czech. Za leczenie płaci NFZ.

W ubiegłym roku z możliwości terapii w innych krajach UE skorzystało 250 małopolskich pacjentów. Umożliwia to ustawa o leczeniu transgranicznym. Łącznie do małopolskiego oddziału NFZ złożyli oni ponad 350 wniosków, na kwotę 1,5 mln zł.

W przypadku większości z nich została wydana decyzja o zwrocie kosztów leczenia. 31 wniosków pozostało bez rozpatrzenia, ponieważ pacjenci nie uzupełnili wymaganych dokumentów.

Na zdrowotną turystykę najczęściej decydują się Małopolanie cierpiący z powodu zaćmy. Jej leczenie nie wiąże się z pobytem w szpitalu i zgodnie z przepisami ustawy nie wymaga uzyskania zgody na terapię poza granicami Polski. Pacjent płaci za operację z własnej kieszeni, a potem o refundację zwraca się do wojewódzkiego oddziału NFZ.

Zaćma to ponad 90 proc. wniosków. Koszt takiego zabiegu wynosi tam ok. 2,5 tys. zł i nieznacznie przekracza refundację oferowaną przez NFZ (ok. 2,2 tys. zł).

Jednak tym, co przede wszystkim przemawia za wyborem operacji w Czechach, jest krótki czas oczekiwania na wykonanie zabiegu. W większości klinik nie przekracza on kilku tygodni. W Małopolsce na taki komfort mogą liczyć tylko ci pacjenci, których przypadki zakwalifikowane zostały jako pilne. Pozostali odsyłani są z kwitkiem i na swoją kolej czekać muszą kilka lat. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.