Małopolskie jednostki chcą rozwijać rehabilitację pulmonologiczną

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 stycznia 2017 16:10


Małopolskie jednostki chcą rozwijać rehabilitację pulmonologiczną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zwiększenie roli rehabilitacji pulmonologicznej to jeden z najważniejszych celów listu intencyjnego, podpisanego w piątek (27 stycznia) w Krakowie przez placówki leczące choroby płuc: szpital w Jaroszowcu, szpital rehabilitacyjny w Zakopanem i Kopalnia Soli Wieliczka.

Pierwszym efektem współpracy tych trzech jednostek była zorganizowana w piątek w Krakowie konferencja poświęcona rehabilitacji pulmonologicznej w kontekście krakowskiego smogu.

Podczas konferencji prof. Lucyna Mastalerz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc, podkreśliła powołując się na specjalistyczne opracowania, że rehabilitacja pulmonologiczna jest z jedną z najbardziej opłacalnych strategii leczenia przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc (POChP).

- Na rehabilitacji oszczędzamy pieniądze w taki sposób, że dzięki niej mamy mniejszą ilość zaostrzeń choroby u pacjentów - mówiła.

Według niej również w leczeniu astmy rehabilitacja przynosi korzyści.

- Ćwiczenia fizyczne, trening oddechowy prowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, mają jednoznacznie pozytywny wpływ na zdrowie - zaznaczyła konsultant.

U pacjentów z POChP rehabilitacja jest skuteczna w każdym stanie ciężkości choroby, a najlepsze efekty przynosi u pacjentów w stanie średnim i ciężkim.

Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego. Zgodnie z danymi WHO z 2016 r. zanieczyszczenia powietrza odpowiadają za 7 mln zgonów na świecie - To problem porównywalny z wpływem palenia papierosów - powiedziała profesor.

Oceniła również, że rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalach, które podpisały w piątek list intencyjny, jest na bardzo wysokim poziomie i nie odbiega od standardów światowych. Unikatowe zaś w skali światowej uzdrowisko, pomagające cierpiącym na choroby układu oddechowego, jest w Kopalni Soli Wieliczka, gdzie panuje specyficzny, zdrowy mikroklimat.

- Chodzi o to, byśmy tę rehabilitację utrzymali na wysokim poziomie i wciąż rozwijali - zaznaczyła konsultant.

Biorący udział w konferencji eksperci zgodnie podkreślili, że kluczowe jest uświadamianie społeczeństwa o istnieniu realnych narzędzi do walki ze skutkami, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze w organizmie. Śledzenie warunków pogodowych, niewychodzenie z domu, unikanie ruchliwych ulic, odpowiednia dieta, noszenie maseczek - to doraźne metody. Gdy jednak groźne substancje wnikną już do układu oddechowego, powodując jego choroby, skutecznym sposobem leczenia jest rehabilitacja oddechowa.

W podpisanym liście intencyjnym Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem i Kopalnia Soli Wieliczka wyraziły chęć wspólnego działania w obszarze rozwoju rehabilitacji pulmonologicznej.

Strony oświadczyły, że będą dążyć m.in. do opracowania i realizacji programów profilaktycznych - szczególnie profilaktyki schorzeń układu oddechowego; dążyć do współpracy z płatnikiem publicznym; skuteczniej informować pacjentów o możliwości uczestnictwa w projektach badawczo-naukowych. Sygnatariusze zamierzają także promować swe osiągnięcia za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR