Małopolskie: po czyste powietrze najlepiej zjechać do kopalni?onet.pl/Rynek Seniora - 10 listopada 2015 11:51


Kopalnia soli w Wieliczce zachęca do odwiedzin i skorzystania z dobrodziejstw „krystalicznie czystego powietrza”.

To efekt sytuacji, która miała miejsce w Krakowie w ubiegłym tygodniu. Przez kilka dni stężenie pyłów PM10 przekraczało tam 200 µg/m3. W takim przypadku zaleca się m.in. dzieciom, młodzieży, osobom starszym, chorym na astmę, osobom z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, osobom z chorobami alergicznymi skóry i oczu czy osobom z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, ograniczenie wysiłku fizycznego i zaopatrzenia się w leki.  

W związku z wysokim zanieczyszczeniem powietrza krakowianom przypomniała się Wieliczka, a dokładnie tamtejsza kopalnia soli i jej uzdrowisko oraz tężnia solankowa.

Dzięki soli powietrze pod ziemią jest pozbawione negatywnych dla zdrowia pyłów, a wysoki udział chlorku sodu w kopalnianym powietrzu oddziałuje korzystnie na drogi oddechowe (pobudzając je do oczyszczania) oraz działając przeciwzapalnie (łagodzi stany zapalne nie dopuszczając do rozwoju infekcji).

Monika Szczepa z biura prasowego kopalni tłumaczy, że zanieczyszczenia powietrza będzie powracał tegoroczną jesienią i zimą. Warto więc się przed nim chronić oraz zapobiegać negatywnym skutkom wybierając się do tężni czy chroniąc choć na kilka godzin pod wielicką ziemią.

Więcej: www.onet.pl