Małżonkowie żyją dłużej
Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   12 lutego 2015 08:46

Rozwód gorzej wpływa na zdrowie niż bycie samotnym przez całe życie. Lepiej nigdy się nie wiązać, niż rozwodzić. W ogóle małżonkowie rzadziej chorują na zapalenie płuc i raka. Częściej omijają ich zawały serca i operacje.

Brytyjski epidemiolog William Farr w roku 1858 zebrał dane, z których wynikało, że istnieje zależność między stanem zdrowia a stanem cywilnym. 

Średnia długość życia małżonków była wyraźnie wyższa niż kawalerów i panien. Najkrócej i w słabym zdrowiu żyli wdowcy. To była pierwsza tak poważna praca opisująca zależności małżeństwa i zdrowia.

Dziś nadal bada się relacje pomiędzy związkami a zdrowiem.Dowiedziono, że osoby zamężne/żonate rzadziej chorują na zapalenie płuc i nowotwory. W 2013 r. Narodowy Instytut Raka w USA przedstawił dane opisane w Journal of Clinical Oncology, z których wynika, że osoby cierpiące na nowotwór złośliwy w chwili postawienia diagnozy pozostające w małżeństwie żyły wyraźnie dłużej w porównaniu do niezamężnych/nieżonatych pacjentów.

Pacjenci będący w małżeństwie mieli też o 17 proc. niższe ryzyko przerzutów oraz o 20 proc. większą szansę na przeżycie choroby niż osoby niebędące w związku.

Małżonków częściej też omijają zawały serca i operacje. Dobroczynny wpływ związku na serce potwierdziły w ubiegłym roku wyniki największych jak dotychczas badań tego rodzaju. Dane zebrano od ponad 3,5 mln Amerykanów. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.