Mamy bardzo dobrą ustawę o zdrowiu publicznym
Autor: PAP/Rynek Seniora   08 lipca 2015 08:44

Ustawa o zdrowiu publicznym i Narodowy Program Zdrowia dają szansę na poprawę wskaźników dot. stanu zdrowia i przedwczesnej umieralności, które wciąż są w Polsce gorsze niż w krajach zachodniej Europy - przekonuje wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera, która przygotowała projekt ustawy przyjęty we wtorek (7 lipca) przez rząd.

Rząd przyjął projekt ustawy o zdrowiu publicznym we wtorek, w środę Małecka-Libera spotkała się z dziennikarzami.

Jak powiedziała, w Polsce jest ponad 3 tysiące programów zdrowotnych ustanawianych przez gminy (tych jest w kraju 2497). Mimo to wskaźniki dotyczące stanu zdrowia Polaków, zachorowalności na choroby cywilizacyjne i przedwczesnej umieralności nie zmieniły się i są znacznie gorsze niż w krajach zachodniej Europy.

Podała, że co roku w Polsce umiera 90 tys. osób z powodu chorób odtytoniowych i kolejne 5 tys. z powodu biernego palenia. Około 50 tys. osób umiera przedwcześnie - w wieku 39-69 lat. Ponadto szacuje się, że do 2030 r. liczba zawałów wzrośnie o 40 proc., a zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe o 50 proc. O 400 tys. rocznie zwiększy się zwiększy się liczba hospitalizacji.

Podkreśliła, że zły stan zdrowia Polaków przekłada się na konkretne koszty dla państwa. Według danych za 2011 r. koszt leczenia chorób sercowo-naczyniowych wyniósł 41,9 mld zł, a otyłości - 3,5 mld zł. Wraz z pogarszaniem się wskaźników zdrowotności koszty te będą rosnąć, dlatego - jak zaznaczyła - już dziś należy inwestować w utrzymanie dobrego stanu zdrowia Polaków i temu właśnie ma służyć ustawa o zdrowiu publicznym.

Koordynacja działań
Jak wyjaśniła, dzięki niej możliwa będzie koordynacja działań wszystkich ministerstw w zakresie zdrowia publicznego, a także współpraca z samorządami. Przewidziano w niej także możliwość zawierania porozumień między NFZ a samorządami, co dotychczas nie było możliwe.

Małecka-Libera przypomniała, że podobne rozwiązania dotyczące stanu całej populacji obowiązują w innych krajach i przynoszą pozytywne efekty. Jako przykład podała program profilaktyczny wprowadzony 40 lat temu w Finlandii. Od tego czasu wskaźnik umieralności mężczyzn na choroby serca spadł w tym kraju o ponad 50 proc. Czas życia w zdrowiu wydłużył się zaś o 10 lat.

Pytana o to, dlaczego w ostatecznej wersji projektu ustawy zrezygnowano z utworzenia celowego funduszu państwowego, z którego - według projektu wyjściowego - miały być finansowane zadania zdrowia publicznego, wiceminister przyznała, że nie zgodził się na to minister finansów. Także z tego powodu maksymalny poziom wydatków państwa na realizację ustawy został ograniczony z 274 do 140 mln zł.

Zaznaczyła jednak, że kwota 140 mln zł "to i tak jest dużo". Zwróciła też uwagę, że nie są to jedyne środki, które będą przeznaczone na zadania dotyczące zdrowia publicznego. Poza pieniędzmi z budżetu państwa mają to być też m.in. środki z NFZ i z funduszy europejskich, a także z budżetów samorządów.

Działania i instytucje
Projekt ustawy zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd (w rozporządzeniu) dokument strategiczny dla zdrowia publicznego - Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Celem programu jest poprawa życia i zdrowia Polaków. Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020.

Realizacja NPZ ma pozwolić skuteczniej zapobiegać chorobom i podnosić potencjał zdrowia obywateli. Zakładane są: prowadzenie kampanii edukacyjnych, promowanie spożycia zdrowych produktów, pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu, wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja czy zaburzenia nerwicowe), wczesna diagnostyka chorób i rozwój badań naukowych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.