Mamy skuteczną terapię dla zakażonych HCV 80-latków, ale problemem są pieniądze

ZDROWIE

Autor: Lisowska Katarzyna /Rynek Seniora   11 kwietnia 2016 09:39


Mamy skuteczną terapię dla zakażonych HCV 80-latków, ale problemem są pieniądze Dziś takie czynniki jak wiek, waga czy współistnienie innych chorób nie stanowią podstaw do wykluczenia z terapii zakażeń HCV. Fot. Fotolia

Już prawie rok w kraju finansowane jest nowoczesne leczenie zakażeń wirusem HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby (WZW C). Najnowsze badania kliniczne wskazują, że nowa bezinterferonowa terapia, jest dobrze tolerowana nawet przez najstarszych pacjentów, a jej skuteczność sięga 100 procent.

Do niedawna w Polsce większość chorych leczono terapią, której skuteczność wynosiła 40 proc. (chodzi o terapię interferonem i rybawiryną - red.) i obarczona była dotkliwymi działaniami ubocznymi, które powodowały konieczność przerywania leczenia u sporej grupy pacjentów.

- Właśnie z tego powodu z terapii często wykluczani byli seniorzy, osoby przewlekłe chore - wyjaśnia prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Dzięki refundacji terapii bezinterferonu możliwe jest leczenie dające praktycznie 100-procentową skuteczność z wysokim profilem bezpieczeństwa.

Każdy może wyzdrowieć
- Dziś takie czynniki jak wiek, waga czy współistnienie innych chorób nie stanowią podstaw do wykluczenia z terapii zakażeń HCV- zaznacza dr Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak wyjaśnia nowa bezinterferonowa terapia, określana w skrócie, jako 3D, jest dobrze tolerowana nawet przez 80-letnich pacjentów. Do leczenia mogą być zakwalifikowani praktycznie wszyscy dorośli chorzy na WZW C, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, czyli pacjenci z zaawansowanym włóknieniem wątroby i marskością, jak i ci, u których proces włóknienia jest bardzo mało zaawansowany, a także osoby po przeszczepach wątroby. 

Wysoką skuteczność i bezpieczeństwo nowych terapii potwierdzają wyniki badań klinicznego o akronimie AMBER, przeprowadzonego w 16 ośrodkach w kraju. - W sumie w badaniu udział wzięło 209 chorych - w 99 proc., czyli u 207 pacjentów uzyskano odpowiedź na leczenie. To znaczy na koniec terapii u tych pacjentów nie wykryto wirusa - wyjaśnia prof. Flisiak.

Jak wskazują specjalistyczne badania prowadzone w Japonii, obecnie najlepsze efekty terapeutyczne osiągane są właśnie w leczeniu populacji osób starszych. Dlatego wiek chorego nie powinien być czynnikiem branym pod uwagę przy kwalifikacji do programu terapeutycznego zakażeń HCV.

Nowoczesna terapia jest, ale finansowania brak
Problemem pozostaje jedynie fakt, że obecna populacja chorych, jakich można objąć leczeniem wielokrotnie przekracza możliwości ośrodków terapeutycznych, jakie wynikają z umów podpisanych z płatnikiem. W efekcie chorzy na terapie muszą czekać długie miesiące, a nawet lata.

Dr Piekarska przyznaje, że w jej regionie (woj. łódzkie) program leczenia zakażeń HCV jest jednym z większych w kraju, a i tak obecnie w kolejce do leczenia czeka ok. 800 chorych. Nie lepiej wygląda sytuacja w Wielkopolsce, gdzie na leczenie czeka ok. 650 chorych.

-  Kontrakt, jaki obecnie posiada moja placówka, sprawia, że kolejka do terapii wkrótce będzie praktycznie sięgać już do 2020 r. To oznacza, że część z chorych może nie doczekać na leki, które, jak wiemy, mogłyby skutecznie ich wyleczyć - mówi nam prof. Krzysztof Simon, kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu .

Specjalista zaś podkreśla, że skoro mamy skuteczny lek, to powinien on być dostępny dla wszystkich chorych, zanim dojdzie u niech do powikłań.

Problemem oczywiście są pieniądze. Nowe terapie są kosztowne. Eksperci zauważają, że jeżeli przez najbliższych kilka lat zwiększono by dwu-, trzykrotnie wydatki na leczenie tej grupy chorych, to nie tylko zniknie problem nowych zakażonych HCV, ale do minimum ograniczy się częstość występowania raka wątroby, w którym terapia obecnie również pochłania olbrzymie pieniądze z budżetu płatnika.

Specjaliści zwracają uwagę, że nierozwiązany problem zakażeń HCV i koszty wynikające z jego następstw zdrowotnych (m.in. marskość wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy) będą systematycznie rosły. Do tego należy również doliczyć zwiększające się koszty pośrednie (np. renty, zwolnienia lekarskie itd.).

* O barierach i możliwościach w leczeniu zakażeń HCV mówiono podczas XIII Forum Zakażeń NOVUM w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.