
Wśród osób z cukrzycą typu 2, te z chronotypem wieczornym - czyli tzw. sowy - są bardziej podatne na depresję. Poinformowali o tym naukowcy z Tajlandii podczas 99. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ENDO 2017) w Orlando.
- Depresja u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 występuje dość często. Wcześniejsze badania wykazały, że nieleczona depresja prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia diabetyka zarówno pod względem kontrolowania poziomu glukozy we krwi, jak i powikłań - mówi dr Sirimon Reutrakul z Uniwersytetu Mahidol w Bangkoku.
W badaniach wzięło udział 282 pacjentów z Tajlandii oraz 194 pacjentów ze Stanów Zjednoczonych (Chicago). W przypadku obu grup około 70 proc. stanowiły kobiety.
Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące nawyków związanych z rytmem dobowym, jakości snu oraz objawów depresji.
Amerykanie wypełniali kwestionariusze w okresie od lutego do początku kwietnia, a mieszkańcy Tajlandii przez cały rok ze względu na niewielkie wahania temperatury w ciągu roku.
Zarówno w Tajlandii, jak i w USA u osób z chronotypem wieczornym (sowy) odnotowano więcej objawów depresji niż w przypadku osób z chronotypem porannym (skowronka). Przewaga utrzymywała się po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć, jakość snu czy inne czynniki ryzyka depresji.
- Powinniśmy lepiej poznać możliwości terapii, pomagających regulować rytm dobowy, takich jak terapia światłem czy stosowanie melatoniny. Więcej informacji na temat zależności pomiędzy depresją a rytmem dobowym może pomóc opracować metody poprawiające jakość zdrowia fizycznego i psychicznego pacjentów z cukrzycą - komentuje dr Reutrakul.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych