Mazowieckie: część łóżek szpitalnych do likwidacji - ale geriatria ma być rozwijana

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   26 kwietnia 2016 13:12


Mazowieckie: część łóżek szpitalnych do likwidacji - ale geriatria ma być rozwijana Zgodnie z mapami potrzeb zdrowotnych w woj. mazowieckim będą likwidowane łóżka na wielu oddziałach szpitalnych. Jednak geriatria ma być rozwijana. Fot. Piotr Waniorek

Z map potrzeb zdrowotnych, które przygotował resort zdrowia wynika, że miejsc w szpitalach na Mazowszu ma ubywać - na neonatologii, położnictwie i ginekologii ponad 50 rocznie, na chirurgii 38, a na internie 31. Jednocześnie MZ rekomenduje tworzenie oddziałów geriatrycznych i paliatywnych - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak donosi GW, Ministerstwo Zdrowia gotowe mapy ma oddać do końca kwietnia 2016 r.; to strategiczny dokument, bo na jego podstawie NFZ ma kupować świadczenia w szpitalach.

Z raportu wynika, że należy tworzyć oddziały geriatryczne. Jak przypomina GW, w Warszawie są tylko cztery takie oddziały, na których jest ponad 80 miejsc, a z prognoz wynika zaś, że do 2029 r. będziemy potrzebować o 20 proc. więcej łóżek przeznaczonych dla pacjentów powyżej 85. r.ż. Dr Marek Stopiński, mazowiecki konsultant ds. interny zauważa, że autorzy raportu założyli leczenie pacjentów w podeszłym wieku na oddziałach geriatrycznych, a dziś taka opieka praktycznie nie istnieje.

Resort zaleca też, by tworzyć szpitalne oddziały jednego dnia oraz paliatywne (na razie nie ma na Mazowszu ani jednego).

Dużym zaskoczeniem są prognozy dotyczące oddziałów internistycznych, w których rocznie ma ubywać 31 łóżek. Problem w tym, że teraz ich brakuje, szczególnie w Warszawie, gdzie pacjenci leżą na dostawkach - zauważa GW. 

Z mapy dla Mazowsza wynika, że za dużo jest łóżek na ginekologii i położnictwie. Drastyczne cięcia mają dotyczyć też neonatologii. Na pediatrii ma znikać 28 miejsc rocznie. Mniej łóżek ma być też w okulistyce, laryngologii, kardiologii i nefrologii.

Więcej: www.warszawa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.