Mazowieckie: rusza rehabilitacja kardiologiczna w ośrodku MEDI-system

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   01 lipca 2016 12:30


Mazowieckie: rusza rehabilitacja kardiologiczna w ośrodku MEDI-system W ramach kontraktu z NFZ MEDI-system na rehabilitację kardiologiczną przyjmie ok. 45 pacjentów miesięcznie. Fot. MEDI-system

MEDI-system będzie świadczył usługi rehabilitacyjne dla pacjentów kardiologicznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Opieka dla co najmniej 45 osób miesięcznie będzie realizowana w ośrodku Marianna w Majdanie k. Warszawy.

Usługi skierowane będą m.in. do pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych, operacjach, implantacji urządzeń do elektroterapii i transplantacji. Będą świadczone chorym bez powikłań pooperacyjnych lub po ich ustąpieniu.

Dwa do pięciu tygodni usprawniania
Rehabilitacja kardiologiczna będzie realizowana w warunkach stacjonarnych na 45-łóżkowym oddziale i obejmuje okres wczesnej rehabilitacji. Rozpoczynać się będzie - w zależności od kategorii - nie później niż po 28, 42 lub 56 dniach od wypisu ze szpitala.

Przeznaczona będzie dla chorych po ostrych incydentach sercowych, zabiegach kardiochirurgicznych, z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, z istniejącymi chorobami współistniejącymi. Pobyt pacjenta na oddziale trwać będzie od 2 do 5 tygodni. Program rehabilitacji obejmie działania zmierzające do zatrzymania postępów chorób układu krążenia oraz zapobieżenia powikłaniom.

Zespół prowadzący będzie się składał z kardiologów, lekarzy rehabilitacji medycznej, internistów, rehabilitantów, psychologów, dietetyków i terapeutów zajęciowych.

Potrzeby na pół miliona osób
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią w Polsce przyczynę prawie połowy zgonów. Co prawda odsetek przypadków śmiertelnych po zabiegach kardiologii inwazyjnej w naszym kraju systematycznie spada (jest jedną z najniższych wśród krajów OECD), jednak Polska ma bardzo wysokie statystyki umieralności w ciągu roku i w kolejnych latach po zawale.

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) co 11. pacjent umiera w ciągu 12 miesięcy po wypisie ze szpitala. Wynika to w dużej mierze z bardzo niskiej dostępności do rehabilitacji kardiologicznej. Jak podaje PTK, na rehabilitację kardiologiczną w trybie stacjonarnym trafia niespełna 24 tys. pacjentów rocznie, a w oddziale dziennym ok. 4,5 tys. Tymczasem potrzebuje jej niemal pół miliona Polaków.

- Według map potrzeb zdrowotnych z 2015 r., w woj. mazowieckim było tylko 121 łóżek rehabilitacji kardiologicznej (nieco ponad 2 na 100 tys. mieszkańców). To oznacza, że wraz z rozstrzygniętym konkursem liczba miejsc na Mazowszu wzrasta o ok. 50 proc., co i tak nie przybliża nas do średniej krajowej (prawie 7 na 100 tys.) - tłumaczy Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.