
MEDI-system będzie świadczył usługi rehabilitacyjne dla pacjentów kardiologicznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Opieka dla co najmniej 45 osób miesięcznie będzie realizowana w ośrodku Marianna w Majdanie k. Warszawy.
Usługi skierowane będą m.in. do pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych, operacjach, implantacji urządzeń do elektroterapii i transplantacji. Będą świadczone chorym bez powikłań pooperacyjnych lub po ich ustąpieniu.
Dwa do pięciu tygodni usprawniania
Rehabilitacja kardiologiczna będzie realizowana w warunkach stacjonarnych na 45-łóżkowym oddziale i obejmuje okres wczesnej rehabilitacji. Rozpoczynać się będzie - w zależności od kategorii - nie później niż po 28, 42 lub 56 dniach od wypisu ze szpitala.
Przeznaczona będzie dla chorych po ostrych incydentach sercowych, zabiegach kardiochirurgicznych, z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, z istniejącymi chorobami współistniejącymi. Pobyt pacjenta na oddziale trwać będzie od 2 do 5 tygodni. Program rehabilitacji obejmie działania zmierzające do zatrzymania postępów chorób układu krążenia oraz zapobieżenia powikłaniom.
Zespół prowadzący będzie się składał z kardiologów, lekarzy rehabilitacji medycznej, internistów, rehabilitantów, psychologów, dietetyków i terapeutów zajęciowych.
Potrzeby na pół miliona osób
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią w Polsce przyczynę prawie połowy zgonów. Co prawda odsetek przypadków śmiertelnych po zabiegach kardiologii inwazyjnej w naszym kraju systematycznie spada (jest jedną z najniższych wśród krajów OECD), jednak Polska ma bardzo wysokie statystyki umieralności w ciągu roku i w kolejnych latach po zawale.
Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) co 11. pacjent umiera w ciągu 12 miesięcy po wypisie ze szpitala. Wynika to w dużej mierze z bardzo niskiej dostępności do rehabilitacji kardiologicznej. Jak podaje PTK, na rehabilitację kardiologiczną w trybie stacjonarnym trafia niespełna 24 tys. pacjentów rocznie, a w oddziale dziennym ok. 4,5 tys. Tymczasem potrzebuje jej niemal pół miliona Polaków.
- Według map potrzeb zdrowotnych z 2015 r., w woj. mazowieckim było tylko 121 łóżek rehabilitacji kardiologicznej (nieco ponad 2 na 100 tys. mieszkańców). To oznacza, że wraz z rozstrzygniętym konkursem liczba miejsc na Mazowszu wzrasta o ok. 50 proc., co i tak nie przybliża nas do średniej krajowej (prawie 7 na 100 tys.) - tłumaczy Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych