Mazowsze: czas oczekiwania na operację zaćmy najkrótszy w Polsce
Autor: UMWM/Rynek Seniora   09 kwietnia 2015 09:02

Choroby oczu to obok chorób układu krążenia najczęstsza przyczyna hospitalizacji w Polsce. Rośnie m.in. liczba zabiegów na zaćmę. Na Mazowszu na operację jej usunięcia oczekuje ponad 50 tys. osób. Rosnące kolejki to wynik niewystarczającej ilości środków na leczenie zaćmy. Specjaliści w dziedzinie okulistyki, pacjenci i urzędnicy rozmawiali o tym problemie w urzędzie marszałkowskim w Warszawie.

Zaćma to choroba prowadząca do zmętnienia soczewki - nieleczona może prowadzić do ślepoty. Po standardowym zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej około 95 proc. pacjentów odzyskuje wzrok. Problem leży jednak po innej stronie. Część szpitali próbuje zwiększyć opłacalność wykonywania zabiegów, niestety w ten sposób obniżając ich jakość. To z kolei przekłada się na zdrowie pacjentów.

Dlatego pacjenci powinni być zainteresowani standardem leczenia i - jak mówili zaproszeni na spotkanie lekarze - pytać, np. o to, jaka soczewka zostanie im wszczepiona. Wiedza pacjentów na temat czynników wpływających na jakość zabiegu może mieć wpływ na poprawę standardów leczenia.

- Nasze spotkanie było jednym z serii spotkań organizowanych dla seniorów - tym razem w obszarze zdrowia związanym z okulistyką. Frekwencja i liczba pytań pokazują, że temat jest ważny. Edukacja zdrowotna powinna docierać do emerytów i rencistów w taki sposób, aby mogli oni z niej skorzystać. Dlatego tak istotne są tego typu spotkania. Mam nadzieję, że ta funkcja informacyjna samorządu województwa będzie wzmacniana - powiedziała pełnomocnik zarządu ds. polityki senioralnej Barbara Kucharska.

Na Mazowszu operację zaćmy przeprowadza się obecnie w 25 ośrodkach medycznych. Na zabieg czeka się od pół do półtora roku. NFZ refunduje jednak tylko soczewkę standardową. Osoby, które zdecydują się na wszczepienie nowoczesnej soczewki muszą wykonywać zabieg prywatnie oraz płacić i za soczewkę, i za zabieg.

- Czas oczekiwania na operację na Mazowszu jest najkrótszy w Polsce. Sama liczba ośrodków, które przeprowadzają zabieg jest wystarczająca, natomiast kontrakt na operację zaćmy jest za mały - pacjenci na Mazowszu w przeciwieństwie do pacjentów z innych regionów dostali na ten cel dużo mniej środków - podsumowała prof. Iwona Grabska-Liberek, ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP, mazowiecki konsultant w dziedzinie okulistyki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.