Mazowsze: geriatria i onkologia najważniejszymi priorytetami polityki zdrowotnej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 lipca 2016 10:10


Mazowsze: geriatria i onkologia najważniejszymi priorytetami polityki zdrowotnej Wśród priorytetów polityki zdrowotnej Mazowsza najważniejsze będą onkologia i geriatria. Fot. archiwum

Onkologia, geriatria, szeroki dostęp do placówek psychiatrycznych, rehabilitacyjnych i neurologicznych, modernizacja placówek służby zdrowia i profilaktyka - takie priorytety regionalnej polityki zdrowotnej przedstawiły we wtorek (19 lipca) władze woj. mazowieckiego.

Wśród priorytetów polityki zdrowotnej Mazowsza najważniejsze będą onkologia i geriatria - podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Przedstawione priorytety są wynikiem opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia map potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego.

Opieka onkologiczna dla osób po 60 r.ż. 
Według dr Beaty Jagielskiej, konsultant wojewódzkiej w dziedzinie onkologii klinicznej, o ile zachorowalność na nowotwory na Mazowszu jest nieco niższa niż w całej Polsce, to wskaźniki umieralności przewyższają te krajowe.

Jej zdaniem jest to spowodowane tym, że "coraz częściej bardzo późno rozpoznajemy zaawansowane nowotwory i nie jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiedniego leczenia". Dodała, że nowotwory to przyczyna jednej czwartej wszystkich zgonów.

Podkreśliła też potrzebę objęcia opieką onkologiczną w większym stopniu osób po 60. roku życia, wśród których liczba zachorowań naturalnie jest wyższa, i dzieci.

- Ponad 60 proc. zachorowań na nowotwory, to nowotwory u chorych po 60. roku życia - poinformowała i dodała, że są to chorzy, którzy wymagają specyficznej opieki.

Opieka rehabilitacyjna i neurologiczna 
Również z tą grupą wiekową wiąże się kolejny priorytet wskazany przez urząd, jakim jest kompleksowa opieka rehabilitacyjna i neurologiczna - zarówno w kontekście schorzeń onkologicznych jak i rehabilitacji poudarowej oraz i kardiologicznej, a także zapewnienie - szczególnie poza Warszawą - kompleksowej opieki dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Według Elżbiety Nawrockiej, dyrektor Wydziału Zdrowia MUW, szeroki dostęp do takich placówek jest potrzebny, bo szczególnie we wczesnym okresie rozwoju dziecka można jeszcze wiele naprawić i zapobiec niepełnosprawności dziecka w przyszłości.

- Celem nadrzędnym jest uregulowanie niedoborów i ograniczeń, jakie są na naszym terenie; wzrost dostępności świadczeń; podniesienie jakości świadczeń, no i przede wszystkim kompleksowość świadczeń - powiedziała Nawrocka i dodała, że planowany jest rozwój opieki długoterminowej oraz opieki środowiskowej.

Psychiatria i profilaktyka
Jagielska podkreśliła konieczność stworzenia większej liczby punktów diagnostyki i leczenia onkologicznego, które znajdowałyby się blisko miejsca zamieszkania pacjenta. - Często ci chorzy, który muszą dojechać na badanie z jednego końca województwa na drugi, rezygnują z diagnostyki, albo trafiają do onkologów za późno - dodała.

Kolejny cel to zwiększenie dostępu do Centrów Zdrowia Psychicznego. Jak mówiła Nawrocka, ważne będzie tworzenie systemu umożliwiającego kompleksową opiekę nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi i przeniesienie ciężaru opieki stacjonarnej na rzecz różnych form opieki ambulatoryjnej i środowiskowej.

Priorytety wieńczy profilaktyka. - Screening mammograficzny spowodował, że coraz częściej rozpoznajemy wczesne przypadki zaawansowanych nowotworów piersi - zauważyła Jagielska. Jej zdaniem to samo dotyczy screeningu cytologicznego. - Okazuje się, że jest tak skuteczny, że spada zachorowalność na nowotwory szyjki macicy - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.