Mazowsze: kilka szpitali powiatowych zagrożonych likwidacją?Echo Dnia/Rynek Seniora - 22 grudnia 2016 12:00


Reforma organizacji służby zdrowia w opinii polityków PO może doprowadzić do zamknięcia niektórych mazowieckich szpitali. Ich zdaniem zostaną zlikwidowane szpitale w Radzyminie, Przysusze i Zwoleniu.


Według posłów sieć szpitali może doprowadzić do wyeliminowania w praktyce z funkcjonowania kilku, a może nawet kilkunastu placówek na Mazowszu.

Zdaniem polityków zagrożone są m.in szpitale w Radzyminie, Przysusze i Zwoleniu.

Za funkcjonowaniem małej przysuskiej placówki przemawia chociażby odległość jaką musieliby pokonywać pacjenci oraz rodziny chorych w drodze do innych szpitali to praktycznie nie ma szans by została ona uwzględniona w sieci.

W szpitalu w Zwoleniu działają obecnie trzy oddziały: długoterminowej opieki medycznej, paliatywny i wewnętrzny, które obsługują w zasadzie cały region. 

- Osób starszych jest coraz więcej, nie zawsze opieka w domu jest możliwa. Często osoby starsze potrzebują „wzmocnienia” poprzez krótkotrwały pobyt w małym szpitalu, blisko domu i rodziny - mówi Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia.

 Jak podaje resort zdrowia system publicznej opieki zdrowotnej ma objąć lecznictwo szpitalne oraz lecznictwo ambulatoryjne, czyli leczenie w przychodniach przyszpitalnych i nocną opiekę lekarską. W sieci będą mogły znaleźć się te placówki, które udzielają świadczeń w trybie hospitalizacji oraz te, gdzie funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Drugiego warunku nie będzie musiała spełniać jedynie część placówek, na przykład szpitale onkologiczne czy pulmonologiczne.

Więcej: www.echodnia.eu