Medycyna snu: jak zaburzenia oddychania stymulują problemy kardiologiczne
Autor: PAP, KG/Rynek Seniora   23 grudnia 2015 16:09

Zaburzenia oddychania podczas snu - przede wszystkim bezdech senny - mogą nasilać objawy chorób serca, a nawet być ich przyczyną. Powiązania te odkrywa stosunkowo młoda dziedzina - tzw. medycyna snu, która daje kardiologom nowe spojrzenie na choroby serca.

O potrzebie zwiększania świadomości w tym zakresie mówiono podczas wtorkowej (22 grudnia) konferencji w Katowicach.

- Zaburzenia oddychania w czasie snu zostały uznane za jeden z głównych czynników ryzyka nagłego zgonu sercowego. Wiemy już, że występują w przebiegu schorzeń kardiologicznych i je nasilają, a nawet mogą je powodować - powiedział podczas konferencji w Górnośląskim Centrum Medycznym kierownik Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Krzysztof Gołba.

Jak podaje, zaburzenia oddychania w czasie snu są przyczyną choroby nadciśnieniowej u znacznego odsetka pacjentów, ale również migotania przedsionków, które z kolei skutkuje udarami mózgu.

- Częstokroć nasze działania, takie jak zastosowanie ablacji czy leczenie farmakologiczne okazują się nieskuteczne. Przynoszą właściwy skutek dopiero u pacjenta leczonego właściwie w zakresie medycyny snu - zaznacza specjalista z Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca SUM.

Diagnoza bezdechu
W katowickiej klinice we współpracy z pulmonologami diagnozowani są pacjenci, którzy mają takie problemy, jak 67-letni pan Henryk z Wodzisławia.

- Mam problemy z sercem od 10 lat. Miałem zawał, robili mi już by-passy, zastawkę, a teraz jestem tu z powodu bezdechu nocnego, to ponoć poważna sprawa. Ja to nie wiem, czy mam bezdech, ale żona stwierdziła, że chrapię i raz przestałem oddychać - opowiadał dziennikarzom.

Aby zdiagnozować bezdech, pacjent jest na noc podłączany do specjalistycznej aparatury, która rejestruje różne funkcje jego organizmu podczas snu. - Miałem pacjentkę, która na 8 godzin snu nie oddychała 6. Jej komfort życia był bardzo niski, zdarzało jej się zasypiać podczas wizyty lekarskiej - mówił prof. Gołba.

Inny pacjent, który miał mieć wszczepiany stymulator, po postawieniu w katowickiej klinice właściwej diagnozy i wdrożeniu właściwego leczenia uniknął tej operacji.

Ciągły alarm
Jak poinformował podczas konferencji współpracujący z kliniką pulmonolog dr hab. Mariusz Adamek, z oddziału torakochirurgicznego Szpitala Klinicznego nr 1 SUM, amerykańskie dane wskazują, że problem zaburzeń oddychania podczas snu może dotyczyć 6-7 proc. populacji. Najczęściej dotyczą one osób po 45. roku życia. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym potrafią się budzić kilkadziesiąt razy w ciągu godziny!

- Każdy taki raz, jest dla nich jak alert. Człowiek ratuje się. Mięśnie napinają się, bierze głęboki oddech, ciśnienie gwałtownie rośnie, drastycznie przyspiesza akcja serca. Te osoby są niewyspane, zmęczone. Układ współczulny jest cały czas aktywny, a powinien się wyłączyć, bo w nocy jest czas na regenerację. Obturacyjny bezdech może prowadzić do chorób, które z kolei prowadzą do niewydolności serca - wyjaśniał.

W efekcie może dojść do przebudowy mięśnia sercowego, wahań ciśnienia, niestabilności układu krążenia i niewydolności serca. Czujność powinno wzbudzić nadciśnienie trudne do leczenia, wysokie skoki ciśnienia, brak jego spadku w nocy.

Wśród czynników ryzyka bezdechu wymienia się otyłość, palenie papierosów. Osoby, które chrapią, nie powinny pić alkoholu na noc, bo zwiotcza mięśnie gardła i nasila ten problem. Chorzy z bezdechem leczą się w poradniach pulmonologicznych. Na rynku są dostępne i refundowane urządzenia, które pozwalają poprawić jakość oddychania podczas snu. Czasami jest konieczny zabieg operacyjny, żeby usunąć przyczyny niedrożności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR