
Odkrycie mechanizmów autofagii, za które prof. Yoshinori Ohsumi otrzymał tegoroczną nagrodę Nobla, może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów - powiedziała PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii.
Autofagia jest procesem, w którym w komórce przy udziale tzw. lizosomów dochodzi do trawienia uszkodzonych lub degenerujących struktur komórkowych, czy związków takich jak np. białka - wyjaśniła PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska z Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego.
Uszkodzone struktury komórkowe czy organelle mogą doprowadzić komórkę do śmierci.
- Jeśli zostaną one unieszkodliwione - a wiec strawione na drodze autofagii - komórki przeżyją i nie zostanie wywołany na przykład stan zapalny w narządzie czy tkance - opisuje badaczka.
- Odkrycie mechanizmów autofagii z całą pewnością może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów. Znając białka, które uruchamiane są w trakcie autofagii, czy cały jej mechanizm - możemy komórce nowotworowej "kazać" ulec strawieniu, aby nie ulegała kolejnym podziałom - wyjaśnia ekspertka.
Dodaje, że w przypadku niektórych komórek nowotworowych proces autofagii można tak zintensyfikować, aby doszło do aktywacji jednego z typów śmierci komórkowej, a więc komórka taka mogłaby wtedy umrzeć.
- Proces nowotworzenia często rozpoczyna się poprzez nagromadzenie w komórce uszkodzonych białek. Autofagia pozwala na degradację takich białek, tak wiec proces nowotworzenia może być zahamowany lub przynajmniej opóźniony - tłumaczy badaczka.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych