Medyczny Nobel dla Japończyka. Odkrycie pomoże w pokonaniu raka?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2016 14:00


Medyczny Nobel dla Japończyka. Odkrycie pomoże w pokonaniu raka? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odkrycie mechanizmów autofagii, za które prof. Yoshinori Ohsumi otrzymał tegoroczną nagrodę Nobla, może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów - powiedziała PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska.

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii.

Autofagia jest procesem, w którym w komórce przy udziale tzw. lizosomów dochodzi do trawienia uszkodzonych lub degenerujących struktur komórkowych, czy związków takich jak np. białka - wyjaśniła PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska z Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego.

Uszkodzone struktury komórkowe czy organelle mogą doprowadzić komórkę do śmierci.

- Jeśli zostaną one unieszkodliwione - a wiec strawione na drodze autofagii - komórki przeżyją i nie zostanie wywołany na przykład stan zapalny w narządzie czy tkance - opisuje badaczka.

- Odkrycie mechanizmów autofagii z całą pewnością może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów. Znając białka, które uruchamiane są w trakcie autofagii, czy cały jej mechanizm - możemy komórce nowotworowej "kazać" ulec strawieniu, aby nie ulegała kolejnym podziałom - wyjaśnia ekspertka. 

Dodaje, że w przypadku niektórych komórek nowotworowych proces autofagii można tak zintensyfikować, aby doszło do aktywacji jednego z typów śmierci komórkowej, a więc komórka taka mogłaby wtedy umrzeć.

- Proces nowotworzenia często rozpoczyna się poprzez nagromadzenie w komórce uszkodzonych białek. Autofagia pozwala na degradację takich białek, tak wiec proces nowotworzenia może być zahamowany lub przynajmniej opóźniony - tłumaczy badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR