Menopauza a trzy najgroźniejsze nowotwory. Jak się obronić?

ZDROWIE

Autor: JW/Rynek Seniora   25 października 2016 15:06


Menopauza a trzy najgroźniejsze nowotwory. Jak się obronić? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Menopauzę kojarzymy przede wszystkimi z uderzeniami gorąca, nietrzymaniem moczu, zaburzeniami snu, apatią czy nerwowością. Choć to dokuczliwe objawy, nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia i życia. Inaczej jest z nowotworami złośliwymi, które mogą zaatakować szczególnie w okresie przekwitania. 

Menopauza i tak zwany okres okołomenopauzalny u każdej kobiety może przebiegać różnie. Część pań nie ma żadnych dolegliwości, inne natomiast borykają się na co dzień z różnego rodzaju problemami natury psychicznej i fizycznej, które niezmiernie utrudniają funkcjonowanie.

Nieprzyjemne objawy związane z przekwitaniem typu ból czy zawroty głowy, apatia, nerwowośc czy zaburzenia snu mogą oczywiście wpłynąć na pogorszenie jakości życia, ale nie są dla niego bezpośrednim zagrożeniem. Zupełnie inaczej jest w przypadku chorób nowotworowych, które u Polek rozpoznaje się najczęściej po 50. r.ż. Dlaczego właśnie wtedy i czy można temu zapobiec?

Nie rezygnujmy z wizyt u ginekologa
Ważne jest, aby w okresie klimakterium - niezależnie od tego, jak przebiega - nadal pamiętać o kontrolnych wizytach u ginekologa.

- Wiele pań, które „przebyły” menopauzę, zapomina o tym. To ogromny błąd, bo nawet jeśli kobieta już nie miesiączkuje, nie zwalnia jej to z wykonywania badań profilaktycznych - tłumaczy prof. Beata Śpiewankiewicz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Medicover.

Tłumaczy, że wraz z upływem lat zmienia się stężenie hormonów płciowych i wzrasta narażenie na czynniki onkogenne. Może to skutkować zwiększeniem ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów złośliwych, takich jak rak piersi, błony śluzowej macicy oraz jajników.

- Tylko kompleksowa ocena stanu zdrowia pozwala w większym procencie przypadków rozpoznać nowotwór złośliwy we wczesnym stadium jego zaawansowania, tym samym zwiększając szansę na efektywniejsze leczenie - podkreśla ekspertka. 

Najczęściej atakuje rak piersi
Według danych epidemiologicznych najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w krajach rozwiniętych w okresie okołomenopauzalnym jest rak piersi. Ryzyko zachorowania na niego związane jest między innymi z mutacją w zakresie genów BRCA-1 i BRCA-2. Zwiększa je też fakt, że kobieta nie rodziła wcale lub urodziła pierwsze dziecko po trzydziestym roku życia.

Choć nowotwór ten słusznie budzi niepokój, to warto wiedzieć, że możliwe jest jego wczesne wykrycie - wszystko dzięki dostępności gruczołu piersiowego do jego bezpośredniej obserwacji i łatwości w przeprowadzeniu samobadania.

- Szczególną uwagę należy zwrócić na powstałą różnicę w wielkości piersi, wcześniej niewystępującą, ich odmienną ruchomość przy unoszeniu ramion, zmiany w okolicy brodawek sutkowych bądź też pojawienie się nieprawidłowej wydzieliny, wciągnięcie skóry na biuście, a także obecność guzków czy powiększone węzły chłonne w dole pachowym - wymienia prof. Beata Śpiewankiewicz.

Warto wziąć sobie do serca zasadę: „Nawet jeśli nic mnie nie niepokoi, minimum raz w roku muszę udać się na kontrolę do ginekologa oraz co dwa lata wykonać mammografię”.

Narażone są też macica i jajniki
Innym często występującym u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym nowotworem złośliwym jest rak błony śluzowej trzonu macicy (szacuje się, że tylko 10-15 proc. przypadków rozpoznaje się poniżej 40. r.ż.). Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania poza obciążeniami genetycznymi wymienia się m.in. brak potomstwa, zespół policystycznych jajników, otyłość, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR