
- W 90 proc. sytuacji pierwszym objawem klinicznym raka endometrium jest nieprawidłowe krwawienie z macicy. Dlatego też w każdym przypadku wystąpienia krwawienia po menopauzie, nawet pod postacią plamienia, należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa i wykonać USG narządów rodnych oraz zlecone przez lekarza badania specjalistyczne - radzi prof. Śpiewankiewicz.
Niechlubną pierwszą trójkę tak zwanych rozrostów złośliwych kobiecych narządów płciowych zamyka rak jajnika. Nazywa się go „cichym zabójcą kobiet”, bo przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Dopiero w stadium dużego zaawansowania choroby pojawiają się takie dolegliwości jak uczucie ucisku w obrębie jamy brzusznej, wzdęcia, niestrawność, utrata apetytu, powiększenie obwodu brzucha czy nagłe parcia na mocz.
Brak programu profilaktycznego, który pozwalałby skutecznie rozpoznawać wczesną postać raka jajnika, obliguje wszystkie kobiety do wykonywania regularnych profilaktycznych badań ginekologicznych. Szczególną czujność powinny wykazać te panie, u których w rodzinie odnotowano zachorowania na ten nowotwór, a także kobiety ze stwierdzoną mutacją w genie BRCA.
Lekarze podkreślają, że istnieje wiele czynników, które w połączeniu z okresem okołomenopauzalnym mogą zwiększać ryzyko rozwoju problemów onkologicznych. Wskazują m.in. na wysokotłuszczową dietę i otyłość, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto zatroszczyć się również o prowadzenie zdrowego stylu życia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych