Menopauza a trzy najgroźniejsze nowotwory. Jak się obronić?

ZDROWIE

Autor: JW/Rynek Seniora   25 października 2016 15:06


Menopauza a trzy najgroźniejsze nowotwory. Jak się obronić? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W 90 proc. sytuacji pierwszym objawem klinicznym raka endometrium jest nieprawidłowe krwawienie z macicy. Dlatego też w każdym przypadku wystąpienia krwawienia po menopauzie, nawet pod postacią plamienia, należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa i wykonać USG narządów rodnych oraz zlecone przez lekarza badania specjalistyczne - radzi prof. Śpiewankiewicz. 

Niechlubną pierwszą trójkę tak zwanych rozrostów złośliwych kobiecych narządów płciowych zamyka rak jajnika. Nazywa się go „cichym zabójcą kobiet”, bo przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Dopiero w stadium dużego zaawansowania choroby pojawiają się takie dolegliwości jak uczucie ucisku w obrębie jamy brzusznej, wzdęcia, niestrawność, utrata apetytu, powiększenie obwodu brzucha czy nagłe parcia na mocz.

Brak programu profilaktycznego, który pozwalałby skutecznie rozpoznawać wczesną postać raka jajnika, obliguje wszystkie kobiety do wykonywania regularnych profilaktycznych badań ginekologicznych. Szczególną czujność powinny wykazać te panie, u których w rodzinie odnotowano zachorowania na ten nowotwór, a także kobiety ze stwierdzoną mutacją w genie BRCA.

Lekarze podkreślają, że istnieje wiele czynników, które w połączeniu z okresem okołomenopauzalnym mogą zwiększać ryzyko rozwoju problemów onkologicznych. Wskazują m.in. na wysokotłuszczową dietę i otyłość, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto zatroszczyć się również o prowadzenie zdrowego stylu życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR