Menopauza jest procesem odwracalnym?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 lipca 2016 11:07


Menopauza jest procesem odwracalnym? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stosując bogate w płytki osocze można przywrócić miesiączkowanie i uzyskać komórki jajowe u kobiet po menopauzie - ogłosił grecki naukowiec podczas dorocznego zjazdu European Society of Human Reproduction and Embryology w Helsinkach.

Konstantinos Sfakianoudis z greckiej kliniki leczenia niepłodności Genesis Athens ogłosił, że udało mu się "odmłodzić" jajniki kobiet po menopauzie, co pozwoliłoby na uzyskanie płodnych komórek jajowych i urodzenie dziecka.

Jeśli opisywane wyniki się potwierdzą, można będzie zwiększyć zanikającą z wiekiem płodność, uzyskać ciążę w okresie wczesnej menopauzy oraz ograniczyć niekorzystne skutki zdrowotne menopauzy.

Jak jednak zwraca uwagę cytowany przez "New Scientist" Roger Sturmey z brytyjskiej Hull York Medical School, taka możliwość prowadziłby do problemów natury etycznej - jaką bowiem należy przyjąć górną granicę wieku, w którym można zostać matką?

Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo poważnych powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy czy poronienie.

Inni specjaliści zwracają uwagę, że w leczeniu niepłodności często pojawiają się terapie o nieudowodnionej skuteczności, nie brak bowiem mocno zdeterminowanych osób, które gotowe są poświecić dorobek całego życia dla uzyskania potomka.

Przyjmuje się, że kobieta przychodzi na świat z kompletem komórek jajowych - pomiędzy okresem pokwitania a menopauzą tylko ich ubywa. Najbardziej płodne są kobiety około 20. roku życia, do menopauzy dochodzi około 50. roku życia. Dopiero wtedy jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, ale w praktyce większość kobiet przestaje być płodna już wcześniej, a owulacje stają się coraz rzadsze.

Aby przywrócić płodność, Sfakianoudis i jego koledzy skorzystali z leczenia krwią, stosowanego dotychczas w celu przyspieszenia gojenia ran. Osocze bogatopłytkowe (PRP) uzyskuje się odwirowując próbkę własnej krwi pacjenta, aby wyizolować czynniki wzrostu - cząsteczki, które pobudzają wzrost tkanek i naczyń krwionośnych.

PRP znajduje zastosowanie w leczeniu urazów mięśni i kości (przy czym jego skuteczność nie jest jasna), a także w zabiegach kosmetologicznych mających "odmłodzić" skórę.

Wydaje się, że PRP pobudza regenerację tkanek i na to właśnie liczyli greccy specjaliści wstrzykując go w jajniki. W ten sposób badaczom udało się przywrócić cykl miesiączkowy około 30 kobiet.

Twórcy metody nie są pewni, jak ona działa, nie prowadzili także badań na zwierzętach, a z opublikowaniem wyników czekają na zebranie większej liczby przypadków. 

Nawet u kobiet niepragnących macierzyństwa przywrócenie płodności mogłoby okazać się korzystne, chroniąc przed objawami menopauzy i dając hormonalną ochronę przed chorobami serca czy osteoporozą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR