
U kobiet po menopauzie w rejonie mózgu związanym z układem nagrody zaobserwowano twyraźny spadek stężenia dopaminy - hormonu przyjemności. Może to niekorzystnie odbijać się na ich sylwetce i zdrowiu - informuje "Physiology & Behavior".
Naukowcy z Uniwersytetu Missouri (USA) wykazali, że zmiany hormonalne towarzyszące przekwitaniu wywołują spadek wydzielania dopaminy w części mózgu zwanej układem nagrody, która bierze udział w podtrzymywaniu motywacji do wykonywania ćwiczeń fizycznych.
- Kobiety po menopauzie mają skłonność do tycia. Odkryliśmy, że przybieranie na wadze, które jest konsekwencją spadku aktywności fizycznej, jest związane ze zmianami w funkcjonowaniu mózgu - mówi badaczka Victoria Vieira-Potter.
Pracownicy uniwersytetu obserwowali zachowanie szczurów laboratoryjnych. Część gryzoni należała do grupy aktywnych i dużo czasu spędzała na bieganiu w kołowrotku. Pozostałe były nieco rozleniwione i nie pałały chęcią do ćwiczeń. W pewnym momencie eksperymentu zwierzętom usunięto jajniki.
Nawet po utracie jajników, a w związku z tym źródła żeńskich hormonów płciowych, aktywne szczury cechowały się większym pobudzeniem układu nagrody podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jednak, mimo wszystko, ich aktywność ruchowa uległa znacznemu ograniczeniu. W rejonie układu nagrody zaobserwowano też wyraźny spadek stężenia dopaminy - hormonu przyjemności.
- Ustaliliśmy, że w obu grupach szczurów menopauza prowadziła do zmian w mózgu przekładających się na zmniejszenie aktywności fizycznej - podsumowuje Vieira-Potter.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych