Menopauza: terapia hormonalna nie naraża kobiet na przedwczesny zgon

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2017 10:45


Menopauza: terapia hormonalna nie naraża kobiet na przedwczesny zgon Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobiety po menopauzie, które stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ), nie są bardziej narażone na przedwczesny zgon, niż ich rówieśniczki nie korzystające z HTZ - wynika z analizy danych dużego badania, którą publikuje czasopismo „JAMA”.

- Dla kobiet szukających metody terapii stresujących uderzeń gorąca, nocnych potów lub innych objawów menopauzy te wyniki mogą być pocieszające - skomentowała główna autorka pracy dr JoAnn Manson z Harvard Medical School w Bostonie (Massachusetts, USA).

HTZ jest uważana za najskuteczniejsza metodę łagodzenia objawów, które towarzyszą wygasaniu czynności jajników u kobiet (tzw. okres okołomenopauzalny), takich jak napady gorąca, zlewne poty, ale też zaburzenia nastroju czy suchość pochwy.

Po opublikowaniu w 2002 r. wyników wieloletniego amerykańskiego studium pt. Women's Health Initiative (WHI), wiele pań zaczęło się jednak obawiać jej stosowania. Okazało się bowiem, że terapia składająca się z estrogenu i progestagenu istotnie zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, udaru mózgu i zawału serca, a nawet ryzyko zachorowania na raka piersi, co potwierdzono następnie w badaniu pt. Million Women Study.

W najnowszej analizie wykorzystano dane z dłuższego okresu obserwacji dwóch badań klinicznych prowadzonych w ramach studium WHI. Dotyczyły one ponad 27 tys. kobiet, które weszły do badań w latach 1993-98 będąc w wieku od 50. do 79 lat. Wszystkie były już wówczas po menopauzie (czyli ostatniej miesiączce). Przez pierwsze 5-7 lat część pań stosowała HTZ - bądź estrogen z progestagenem, bądź sam estrogen, a część placebo. Stan ich zdrowia śledzono do końca 2014 r. W trakcie badania zmarło blisko 7,5 tys. kobiet.

Analiza ujawniła, że odsetek zgonów z różnych przyczyn, ale też z powodu raka i z powodu chorób układu krążenia, był podobny wśród kobiet stosujących i niestosujących HTZ - odpowiednio 27,1 proc. i 27,6 proc.

Co więcej, w grupie pań, które zaczęły stosować HTZ w młodszym wieku - mając od 50. do 59 lat - odsetek zgonów był o 30 proc. niższy niż wśród ich rówieśniczek niestosujących terapii hormonalnej. Natomiast w grupie pań, które zaczęły stosować HTZ po 60-tce lub 70-tce, nie stwierdzono istotnych różnic w odsetku zgonów w porównaniu z grupą niekorzystającą z terapii hormonalnej.

- Najnowsze badanie powinno złagodzić obawy, które zrodziły się na podstawie wcześniejszych wyników badania WHI, że wzrost ryzyka raka piersi czy zawału serca, związany z terapią hormonalną, może przełożyć się na zwiększoną długofalową śmiertelność kobiet - podkreśliła w komentarzu odredakcyjnym dr Melissa McNeil z University of Pittsburgh.

Jak skomentowała specjalistka dla redakcji Reuters, stosowanie kombinacji estrogenu z progestagenem jest związane z wyższym ryzykiem raka piersi, jednak postępy w zakresie diagnostyki i leczenia, które zaszły od momentu rozpoczęcia badania WHI - sprawiły, że obecnie nowotwór ten coraz rzadziej prowadzi do zgonu.

Wraz z dłuższą obserwacją okazało się też, że zwiększone ryzyko zawału serca czy udaru mózgu związane z HTZ, które stwierdzono początkowo w badaniach WHI, dotyczy tylko kobiet, które stosują terapię hormonalną w starszym wieku - dodała.

Jej zdaniem z najnowszej analizy płynie wniosek, że HTZ dobrana dla odpowiedniej pacjentki jest skuteczna i bezpieczna.

Jak zwracają uwagę autorzy pracy, istotnym ograniczeniem analizy było to, że w badaniu WHI nie brano pod uwagę m.in. różnic w dawkach stosowanych hormonów, co mogłoby mieć wpływ na wyniki. Co istotne, ponieważ badania prowadzono w latach 90. stosowano wówczas starsze produkty hormonalne, w tym skoniugowany estrogen koński, obecnie bardzo rzadko używany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR