
Od dziesięcioleci naukowcy spierali się w kwestii tego, czy proces starzenia się występuje na skutek menopauzy, czy też stanowi jej przyczynę - mówi mówi Steve Horvath (USA), jeden z autorów badania, które dało odpowiedź na to pytanie.
- Nasze badanie jako pierwsze pokazuje, że to menopauza powoduje przyspieszone starzenie się organizmu - tłumaczy Horvath.
Wnioski z badania opublikowało w czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zespół badaczy pod kierunkiem Morgan Levine z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeanalizował proces metylacji DNA (enzymatycznej modyfikacji genów) zachodzący w obrębie komórek krwi, śliny i skóry ponad 3 tys. kobiet. Na tej podstawie ustalił biologiczny wiek badanych i porównał go z ich wiekiem chronologicznym.
- Odkryliśmy, że menopauza przyspiesza starzenie się komórkowe przeciętnie o 6 proc. - informuje Horvath.
W innym badaniu naukowcy (tym razem pod kierunkiem Judith Carroll) za pomocą metody zegara epigenetycznego - porównywania zmian ekspresji genów w celu ustalenia wieku biologicznego - wykazali, że kobiety po menopauzie, które cierpią na bezsenność, starzeją się jeszcze szybciej.
Panie, które mają problemy z zasypianiem, wielokrotnie budzą się w ciągu nocy lub przedwcześnie wstają, są na poziomie biologicznym zazwyczaj o dwa lata starsze niż ich rówieśniczki, które w nocy odpoczywają bez zakłóceń.
Wyniki tego badania opublikowano w magazynie "Biological Psychiatry".
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych