Miał 77 lat, gdy poleciał w kosmos. Nie żyje John Glenn, amerykański bohater narodowy

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   09 grudnia 2016 11:10


Miał 77 lat, gdy poleciał w kosmos. Nie żyje John Glenn, amerykański bohater narodowy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (8 grudnia 2016 r.) w wieku 95 lat zmarł amerykański astronauta i polityk John Glenn. Był drugim człowiekiem - po Gagarinie - który znalazł się na orbicie oraz najstarszym kosmonautą, który kiedykolwiek poleciał w kosmos.

20 lutego 1962 r. Glenn został pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny. W ciągu niespełna 5 godzin zatoczył trzy pełne okrążenia wokół Ziemi.

Gdy skończył 40 lat, na polecenie prezydenta Johna Kennedy'ego odsunięto go od dalszych startów. W roku 1964 sfrustrowany zrezygnował z kariery astronauty i wystąpił z NASA. Następną dekadę przepracował w prywatnym przemyśle, a w latach 1974-1999 pełnił funkcje senatora. 

Jednak w roku 1995 dostrzegł swoją szansę. Pewnego razu przeglądał książkę o fizjologii stanu nieważkości. Już dawno temu lekarze dostrzegli kilkadziesiąt zaburzeń, które występują w organizmach astronautów: zmiany we krwi, w układzie sercowo-naczyniowym, zaburzenia błędnika, osłabienie kości, utrata koordynacji ruchów.

Glenn, jako członek senackiej komisji ds. starości, skojarzył, że niektóre z tych zmian występują również u starzejących się ludzi. "Pomyślałem, że moglibyśmy wiele się nauczyć, gdybyśmy wysłali na orbitę starszego człowieka i zbadali, co jest przyczyną tych zmian" - cytuje Glenna Gazeta Wyborcza.

Drugi lot kosmiczny odbył po 36 latach w charakterze specjalisty ładunku użytecznego na pokładzie wahadłowca Discovery w 1998 r. Glenn był przez cały czas pod obserwacją lekarzy. Lot zakończył po 8 dniach, 21 godzinach, 43 minutach i 57 sekundach.

Po tej misji ostatecznie zakończył karierę astronauty, jak i karierę senatora - odszedł na zasłużoną emeryturę.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR