Microsoft zapowiada: rak jest jak wirus komputerowy, wyeliminujemy go w ciągu 5-10 latonet.pl/Rynek Seniora - 29 września 2016 10:30


Microsoft maksymalnie w ciągu dekady zamierza złamać kod komórek nowotworowych i przeprogramować je tak, by powróciły do prawidłowego stanu. Dokonać ma tego zbudowany z DNA molekularny komputer, który będzie wszczepiany do komórek.

Oprócz technologii informatycznych Microsoft prowadzi badania w kilku pozornie odległych dziedzinach, w tym w medycynie. Zatrudnia "małą armię" wybitnych biologów, programistów i inżynierów, którzy raka traktują jak wirus w systemie komputerowym - zauważa onet.pl.

Badacze z Microsoftu pracują m.in. nad stworzeniem komputera molekularnego zbudowanego z DNA, który po wszczepieniu do komórek będzie monitorował funkcjonowanie różnych układów i szukał w nich "usterek", takich jak nowotwory. Po wykryciu zmian patologicznych biologiczny komputer miałby oczyszczać wadliwy układ z komórek chorobowych i na nowo go uruchamiać.

Chris Bishop, dyrektor laboratorium w Microsoft Research twierdzi, że to, co dzieje się z komórkami rakowymi, to problem obliczeniowy.

Szef zespołu badawczego informatycznego giganta Andrew Philips uważa, że w ciągu pięciu, dziesięciu lat Microsoft będzie dysponował technologią pozwalającą na wprowadzenie do organizmu inteligentnego systemu molekularnego, który wykryje chorobę i ją zneutralizuje.

Zespół ds. zasad i narzędzi programowania stworzył już program naśladujący zachowanie zdrowej komórki. Teraz dane będzie można porównać z zachowaniem komórki rakowej, by stwierdzić, gdzie pojawił się problem i opracować optymalny sposób naprawy błędu.

Więcej: www.kobieta.onet.pl