Mieszkańcy Warszawy coraz starsi: problemy z hospitalizacją
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   05 października 2015 09:59

Opieka medyczna nad seniorami to ogromne wzywanie. Według stołecznego urzędu statystycznego dziś mieszka w Warszawie blisko 400 tys. starszych osób i już mamy problem z ich hospitalizacją.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, obecnie co piąty mieszkaniec Warszawy ma ponad 65 lat. Szacuje się, że w stolicy kobieta na emeryturze będzie żyła 21 lat, a mężczyzna 15 - to stawia przed miastem poważne wyzwania zdrowotne.

W Warszawie mieszka obecnie blisko 400 tys. starszych osób. W dzielnicach, gdzie seniorów jest najwięcej - na Woli i Bielanach - oddziały internistyczne są oblężone. Miejsc jest za mało, mimo że ratusz zorganizował dodatkowe oddziały wewnętrzne w szpitalach Czerniakowskim i Bielańskim, a lada dzień w Wolskim zostanie otwarty oddział geriatryczny. Remontowane są też oddziały wewnętrzne w szpitalach Grochowskim i Praskim.

W Warszawie jest tylko 20 łóżek geriatrycznych. Dwadzieścia pięć nowych ma powstać w Instytucie Reumatologii, gdzie rząd powołał Narodowy Instytut Geriatrii. Jak wskazuje ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, nie ma konieczności tworzenia nowych oddziałów geriatrycznych, ale w szpitalach potrzebni są geriatrzy, którzy mogliby konsultować starsze osoby.

Inny wielki problem stolicy to brak miejsc w domach pomocy społecznej. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do takiej placówki wynosi 18 miesięcy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.