Migrena to nie tylko ból głowy. Naukowcy znają przyczynę nadwrażliwości

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 kwietnia 2017 13:50


Migrena to nie tylko ból głowy. Naukowcy znają przyczynę nadwrażliwości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obniżenie stężenia dopaminy w mózgu może odpowiadać za nadwrażliwość sensoryczną u osób doświadczających napadu migreny - wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Neurology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA), dzięki wykorzystaniu obrazowania metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), wykazali, że u osób cierpiących na bóle migrenowe w trakcie ataku znacznie spada w mózgu poziom dopaminy - neuroprzekaźnika regulującego emocje, motywację i intensywność wrażeń sensorycznych (zmysłowych).

Zdaniem badaczy ów obniżony poziom dopaminy może wywoływać u pacjentów allodynię - stan charakteryzujący się odczuwaniem bólu w reakcji na bodźce, które dla innych nie stanowią źródła nieprzyjemnych doznań.

- Spadek stężenia dopaminy może zwiększać wrażliwość sensoryczną, przez co normalnie bezbolesne, a nawet niedostrzegalne sygnały zmysłowe wywodzące się ze skóry, mięśni, czy naczyń krwionośnych, stają się źródłem bólu - wyjaśnia współautor badania Kenneth Casey.

To tłumaczy, dlaczego wielu pacjentom podczas napadu migreny towarzyszy aura przejawiająca się nadwrażliwością na rozmaite bodźce, typu światło, dźwięk, dotyk, czy zapach.

Specjaliści zaobserwowali również, że w trakcie ataku migreny dochodzi do drobnych wahań stężenia dopaminy - pomimo ogólnego spadku, jej poziom momentami delikatnie wzrasta. To tylko pogłębia nieprzyjemne wrażenia u chorych, gdyż wyczulone receptory dopaminowe zbyt silnie reagują na przypływ neuroprzekaźnika. Pacjenci często odczuwają w takim momencie nudności lub zaczynają wymiotować.

- Redukcja oraz fluktuacje poziomu dopaminy podczas ataku migreny są dla mózgu sygnałem, że wewnątrz organizmu dzieje się coś niedobrego i należy dać sobie chwilę na dojście do siebie, co można osiągnąć dzięki zaniechaniu aktywności, zaszyciu się w ciemnym pokoju i unikaniu jakiejkolwiek stymulacji - mówi inny badacz Alexandre DaSilva.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR