Minister: chcemy nagradzać za skoordynowaną opiekę nad starszym pacjentem
Autor: NIK, DKX/Rynek Seniora   26 listopada 2015 16:12

Już wkrótce z powodu zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa konieczne okazać się może przeorganizowanie opieki zdrowotnej w naszym kraju. Lekarze, politycy i kontrolerzy dyskutowali o słabościach opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku podczas posiedzenia seminaryjnego Kolegium NIK.

Udział w nim wzięli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, były przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba oraz wielu innych specjalistów zajmujących się tematem opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Nie ma lekarzy, nie ma systemu
Według prof. dr hab. Tomasza Grodzickiego, byłego krajowego konsultanta ds. geriatrii, mamy dziś w Polsce dobrze zdefiniowane potrzeby dotyczące tej dziedziny medycyny, ale nie mamy żadnego systemu.

- Szpitale nie są dziś przygotowane na efektywną pomoc ludziom powyżej 85. roku życia, którzy najczęściej cierpią na kilka chorób - podkreślał. Osoby starsze potrzebują kilku specjalistów oraz kogoś, kto skoordynuje ich działania. Takich osób w prawie w ogóle nie ma. 

Także w ocenie ministra zdrowia liczba 345 geriatrów w Polsce nie napawa optymizmem. Nie ma także wielu chętnych na rezydentury. Tu problemem są kwestie finansowe. Geriatria z punktu widzenia młodego lekarza nie jest szczególnie atrakcyjna. W konsekwencji na 100 tyś. mieszkańców nie mamy średnio w kraju nawet jednego geriatry (statystyczny wynik to 0,8). Do tego dochodzą duże dysproporcje w poszczególnych regionach Polski.

Konstanty Radziwiłł stwierdził, że opieki nad seniorami nie można sprowadzać tylko do medycyny. - To musi być cały pakiet rozwiązań, które zaczynają się od wsparcia zdrowia jeszcze w okresie przedopiekuńczym, łącznie z kwestią aktywności. Potrzebne są rozwiązania w zakresie budownictwa, transportu, edukacji itd.

Kluczem skoordynowana opieka i leczenie
Opowiedział o planach resortu dotyczących wsparcia dla seniorów. - Przygotowujemy cały pakiet różnego rodzaju rozwiązań. Jeżeli chodzi o opiekę podstawową, to będziemy starać się wspierać osoby starsze w miejscu ich zamieszkania, żeby jak najdłużej mogły być samodzielne albo żyć w towarzystwie swoich najbliższych. To jest oczywiście priorytet.

Ale oczywiście, jak stwierdził minister, tam, gdzie jest potrzeba, powinien być dostęp do dobrej jakości instytucjonalnych domów, gdzie te osoby znajdą bezpośrednią pomoc.

- W AOS i szpitalnictwie chcemy odejść od zasady kupowania pojedynczych procedur na rzecz wynagradzania świadczeniodawców za skoordynowaną opiekę nad pacjentem - zaznaczał.

Chodzi o to, aby uniknąć takich sytuacji, gdy  po hospitalizacji osoby starsze są wypisywane do domu i to właśnie na nich czy ich opiekunach spoczywa obowiązek zorganizowania dalszej opieki i leczenia, jak choćby rehabilitacji.

Kolejne pomysły to  m.in. projekt „dzienny dom opieki medycznej”, rozwijanie teleopieki, wsparcie dla pacjentów, których nie stać na leki, umiejscowienie geriatrii w tworzonym obecnie Narodowym Programie Zdrowia, a przede wszystkim odejście od zdezintegrowanej opieki medycznej i przywrócenie koordynacji w leczeniu.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.