Minister zdrowia: będą dodatkowe pieniądze na skrócenie kolejek do specjalistów i na badania

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 września 2018 13:28


Minister zdrowia: będą dodatkowe pieniądze na skrócenie kolejek do specjalistów i na badania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Będą dodatkowe pieniądze na skrócenie kolejek do specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, diagnostykę i wybrane terapie. W związku z tym nastąpią zmiany w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia - zapowiada w rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia nie ujawnił kwoty, która zostanie przeznaczona na ten cel. Oznajmił, że szczegółowe informacje na ten temat przekaże podczas debaty Wspólnie dla Zdrowia, która w środę (5 września) odbędzie się w Krynicy w ramach XVIII Forum Ekonomicznego.

Minister wyjaśnił, że dodatkowe pieniądze zostaną skierowane głównie na świadczenia związane z dostępem do specjalistów i podstawowej diagnostyki, czyli tomografii, rezonansu.

- Cały czas finansujemy skrócenie kolejek w operacji zaćmy i wszczepień endoprotez stawu kolanowego - powiedział prof. Szumowski. Podkreślił, że Polacy domagają się szybszego dostępu do diagnostyki specjalistycznej i określonych terapii.

- Chcemy (…) żeby każdy pacjent odczuł, że może się szybciej dostać na badania i terapie - zapewnił minister.

Poinformował, że kolejki do operacji zaćmy i stawu kolanowego już się skróciły.

- Chcielibyśmy, żeby to objęło również ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, żeby dostęp do specjalistów był szybszy - oznajmił. Wyjaśnił, że w związku z tym nastąpi zmiana planu finansowego NFZ.

- To ogłosimy w Krynicy - dodał.

Szef resortu zdrowia poinformował, że podczas kolejnej edycji narodowej debaty Wspólnie dla Zdrowia będą omawiane sprawy finansowania służby zdrowia.

- Wszyscy musimy podjąć wysiłek, aby pieniądze, które zgodnie z ustawą o 6 proc. (PKB; przeznaczanych na zdrowie - PAP) będą sukcesywnie spływały do 2024 roku, wydać racjonalnie. O tym będziemy rozmawiać podczas debaty Wspólnie dla Zdrowia w Krynicy - wskazał.

Podkreślił, że kluczem do poprawy działania systemu nie jest jedynie wzrost nakładów, "lecz racjonalne wydawanie środków, skierowanie ich do poszczególnych dziedzin, położenia nacisku na profilaktykę".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR