Minister zdrowia: będą zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 grudnia 2015 15:16


Minister zdrowia: będą zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym Konstanty Radziwiłł zadeklarował, że jeśli chodzi o ustawę o zdrowiu publicznym, rząd będzie kontynuować to, co jest dobre. Na zdj. Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

Zwiększenie finansowania, wzmocnienie kompetencji pełnomocnika ds. zdrowia publicznego, dodanie do Narodowego Programu Zdrowia obszaru zdrowie prokreacyjne - to zmiany, które w ustawie i w NPZ planuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W środę (16 grudnia) minister wziął udział w Kongresie Zdrowia Publicznego, zorganizowanym m.in. przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

Zdaniem Radziwiłła mamy problem z definicją, ponieważ często uznaje się, że zdrowiem publicznym jest to, co dotyczy zdrowia, a nie jest opieką medyczną. - Ja mam co do tego wątpliwości, bo uważam, że trzeba to postrzegać szerzej. To jest wszystko: zarówno to, co można robić w zakresie bardzo wczesnej promocji zdrowia, wczesnej profilaktyki i interwencji, jak i organizacja opieki - przekonywał. Dodał, że również ustawa o zdrowiu publicznym mówi o tym, co nie jest opieką zdrowotną. - To jest swego rodzaju niedogodność czy nieprecyzyjność - uznał minister.

Podkreślił, że "zdrowie musi być we wszystkich sektorach, resortach i urzędach". W jego opinii potrzebne jest znacznie szersze i bardziej kompleksowe podejście do tego tematu: wszystkie przygotowywane rozwiązania - w różnych sektorach - powinny w ocenie skutków regulacji mieć także ocenę skutków dla zdrowia. - Takie ujęcie byłoby skuteczniejsze - ocenił.

Do poprawienia: finansowanie, pozycja pełnomocnika..
Radziwiłł zadeklarował, że jeśli chodzi o ustawę o zdrowiu publicznym, rząd będzie kontynuować to, co jest dobre, a to, co wymaga poprawy, będzie zmieniać. Przyznał jednocześnie, że nie jesteśmy w najlepszym momencie na zmiany daleko idące, bo jest koniec roku budżetowego.

Jak wyjaśnił, w ustawie o zdrowiu publicznym widzi możliwość poprawek w trzech obszarach: finasowaniu, umocowaniu pełnomocnika ds. zdrowia publicznego oraz dopisaniu kolejnego celu do Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) - zdrowia prokreacyjnego.

Przyznał, że ma świadomość, iż prawdopodobnie nie uda się wynegocjować więcej środków na realizację ustawy i NPZ, ale - jego zdaniem - finasowanie zdrowia publicznego powinno być mocniejsze, również w tym obszarze, który nie dotyczy stricte opieki zdrowotnej.

W opinii Radziwiłła należy również doprowadzić do tego, żeby pełnomocnik ds. zdrowia publicznego, czyli osoba, która koordynuje te zdania w resortach, miał mocne miejsce w rządzie. Jego zdaniem najlepiej, żeby był to wicepremier, ponieważ - jak mówił - sekretarz stanu w resorcie zdrowia będzie miał zbyt słabą pozycję i nie będzie miał wpływu na inne resorty.

Kolejny cel w programie
Minister przypomniał, że najważniejszym dokumentem w obszarze zdrowia publicznego jest Narodowy Program Zdrowia, który powinien wejść w życie od nowego roku. Zapowiedział, że jeśli chodzi pięć podstawowych celów, które tam zostały umieszczone przez poprzedni rząd (dotyczących zdrowia psychicznego, zdrowia osób starszych, zdrowego odżywiania, ograniczenia stosowania używek, narażenia na środowiskowe i biologiczne czynniki ryzyka), nie będzie zasadniczych zmian. Poinformował, że dopisany zostanie natomiast szósty cel: zdrowie prokreacyjne.

Zdaniem ministra sprawa niepłodności Polaków była postrzegana przez poprzedni rząd tylko w kontekście zapłodnienia pozaustrojowego, co - w jego opinii - było błędem. "Chcielibyśmy to rozwinąć w sposób kompleksowy" - zadeklarował.

Przyznał, że poprawki do NPZ powinny zostać przygotowane jak najszybciej, bo program ma wejść w życie 1 stycznia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.