Minister zdrowia: sieć szpitali jest tworzona dla realnych potrzeb pacjentów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 czerwca 2017 09:54


Minister zdrowia: sieć szpitali jest tworzona dla realnych potrzeb pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sieć szpitali nie jest budowana dla wygody ich dyrektorów czy samorządowców, ale dla realnych potrzeb pacjentów - podkreślił w poniedziałek (12 czerwca) podczas pobytu w Opolu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Pytany o tworzoną sieć szpitali minister Radziwiłł zapewnił, że trafią do niej placówki, które spełniają czytelne i jasno określone kryteria.

- Zmiany nie są dla takiej czy innej wygody tych, którzy świadczą usługi, ale dla pacjenta - powiedział minister.

Jak zapewnił w trakcie wywiadu w "Radio Opole", decyzje o wejściu konkretnego szpitala do sieci zapadają na szczeblu wojewódzkim.

- Są przyjęte jasne kryteria, dzięki którym eliminowane są sytuacje, w których o wpisaniu do sieci decydują takie czy inne sympatie lub antypatie. Najważniejsze jest dobro pacjenta. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy placówka nie spełni któregoś z kryterium, ale będzie konieczność wpisania jej do sieci ze względu na dobro pacjentów, to po zasięgnięciu opinii ministra będzie można dołączyć taką jednostkę do sieci - podkreślił.

Według Radziwiłła, przyjęte w ustawie rozwiązania pomogą w likwidacji patologii, których ofiarami byli sami pacjenci. Zaliczył do nich zjawisko poszukiwania pomocy lekarskiej w szpitalnych izbach przyjęć przez lżej chorych, którzy z różnych powodów nie mogli skorzystać z usług lekarzy rodzinnych.

- Taki sztuczny tłok w szpitalnych izbach przyjęć nie służy ciężko chorym, którzy trafiają na tę samą izbę. Dlatego wymagamy uruchomienia przy szpitalach przychodni, które zapewnią odpowiednią pomoc nocną tym lżej chorym - powiedział minister.

Kolejnym pozytywnym elementem zmian w rozliczeniach ze szpitalami, w ocenie ministra będzie wprowadzenie ryczałtów za ich podstawowe usługi.

- Obecnie działające rozwiązania powodują, że z punktu widzenia szpitali niektóre procedury są mniej lub bardziej opłacalne. Nie zawsze interes szpitala jest zbieżny z interesem pacjenta - wyjaśniał minister.

Jego zdaniem ryzyko, że szpitale, mając gwarancję przychodów nie będą dbały o pacjentów, jest minimalne.

- Przewidzieliśmy szereg zabezpieczeń. Trzeba pamiętać, że ryczałty w kolejnych okresach rozliczeniowych będą przyznawane na podstawie aktywności w poprzednich okresach i ocenie jakości usług. Nowy system rozliczeń powinien sprawić, że szpitale będą mogły lepiej opiekować się chorymi - uważa minister.

Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, będzie w pełni obowiązywać od 1 października. Wykaz szpitali, które znajdą się w sieci, zostanie opublikowany do 27 czerwca 2017 r. Lista szpitali "sieciowych" będzie ustalana na 4 lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR