Minister zdrowia zapowiada: bezpłatne leki 75+ wśród priorytetów resortu
Autor: Katarzyna Lisowska   02 grudnia 2015 08:48

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że jednym z najważniejszych wyzwań przed jakim stoi jego resort jest jak najszybsze wcielenie w życie projektu dotyczącego darmowych leków dla seniorów.

1 grudnia w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia minister Konstanty Radziwiłł przedstawił kierunki działań resortu na najbliższe 4 lata. Zapowiadane zmiany przepisów mają odbywać się w oparciu o dialog społeczny - zapewnił.

Mapy potrzeb i leki dla seniorów pilnie potrzebne
- Musimy też podjąć olbrzymi wysiłek, jakim jest faktyczne przygotowanie map potrzeb zdrowotnych, które jak wiadomo są potrzebne w procesie kontraktowania, a także stanowią warunek uzyskania różnych środków finansowych. To, co dziś mamy to jedynie prawie zrealizowaną mapę w onkologii, na finiszu są też prace w kardiologii. Liczymy, że na pozostałe uda nam się pozyskać dofinansowanie unijne i też niedługo będziemy o nich mogli mówić - stwierdził Radziwiłł.

Minister zapowiedział też, że planuje przesunąć kontraktowanie świadczeń zdrowotnych z połowy przyszłego roku na kolejny rok.

Co do planów na najbliższe 4 lata, minister zaznaczył, że w resorcie kończą się prace nad projektem zapowiadanym w expose premier Beaty Szydło dotyczącym bezpłatnych leków dla osób w wieku 75+.- Zgodnie z zapowiedzią będzie on realizowany jako jeden z pierwszych. Mogę powiedzieć, że jest to projekt trudny, bo wiemy, że mamy dużą populację osób, które nie radzą sobie z wykupem leków i musimy im pomóc. To nie jest rozdawnictwo. Wiemy, że to będzie kosztowało - komentował.

Jak wyjaśniał, obok publikowanych przez resort list leków refundowanych, pojawia się druga listy dedykowana seniorom. Na tej liście będą systematycznie wprowadzane kolejne bezpłatne leki. - Zaczniemy od leków tanich i dedykowanych osobom starszym i będziemy starać się niwelować wszelkie ryzyko nadużyć w tej materii - podkreślał.

- Pacjenci 75+ wydają miesięcznie średnio 300 zł na leki, a jest ich ok. 3 mln - poinformował Konstanty Radziwiłł.

Ustawa o działalności leczniczej do poprawki
W dalszej kolejności resort zdrowia ma zająć się pracami nad ustawą o działalności leczniczej. - Tu będziemy starali się zatrzymać przymus komercjalizacji SPZOZ-ów. Jak zapewniał, w przypadku już przekształconych podmiotów działania podejmowane przez resort będą zmierzały w kierunku zabezpieczenia, by większość z nich została w rękach publicznych.

- Co to znaczy, że większość udziałów będzie musiała zostać w rękach publicznych? Planujemy wprowadzić zapis o tym, że placówki te mają działać na zasadach non profit - odpowiadał na pytania posłów i wyjaśnił, że nie oznacza to, iż nie będzie miejsca w systemie na prywatne podmioty czy komercyjne świadczenia.

- Chcemy też możliwie szybko uregulować politykę lekową i rozwiązać problem wywożenia leków z kraju. Dużym wyzwaniem jest też zapowiadane przeniesienie finansowania systemu ochrony zdrowia na budżet państwa, tak jak ma to miejsce w Finlandii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

Radziwiłł przyznał, że jego ideą jest, by system objął opieką wszystkich pacjentów, a nie tak jak to dziś wygląda, skupiał się na tzw. ubezpieczonych chorych.

Mówiąc o ewolucyjnych zmianach, podkreślał, że nie ma planu zlikwidowania NFZ z dnia na dzień.

Radziwiłł podkreślał, że resort jest też zobowiązany do sfinalizowania porozumienia podpisanego przez poprzednie kierownictwo ministerstwa z pielęgniarkami. Jak przyznał, nie jest to sprawa prosta, gdyż w budżecie tych środków po prostu brakuje.

- W toku negocjacji w ogóle zapomniano o pielęgniarkach pracujących w POZ. Ja się spotkałam z pielęgniarkami. To, czego brakuje, staram się naprawić, widzimy możliwość porozumienia w tej kwestii. Te pieniądze, których brakuje dla pielęgniarek będą - zapewniał.

Więcej: Minister zdrowia zapowiada ewolucję: rewolucji nie będzie

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.