Minister Zembala podsumował, co zrobił dla seniorów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 listopada 2015 09:02


Minister Zembala podsumował, co zrobił dla seniorów Minister Zembala podsumował osiągnięcia swojego resortu podczas ostatnich pięciu miesięcy, w tym działania na rzecz seniorów. Fot. PTWP Michał Oleksy

Wśród osiągnięć swojego resortu w sferze działań dla seniorów odchodzący minister zdrowia Marian Zembala wskazał m.in. utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Eleonory Reicher, wprowadzenie telekonsyliów geriatrycznych i kardiologicznych oraz pilotaż Dziennych Domów Opieki Medycznej.

We wtorek (10 listopada), na konferencji prasowej w Warszawie Zembala przedstawił osiągnięcia swojego resortu podczas ostatnich pięciu miesięcy, kiedy to sprawował funkcję ministra zdrowia. Profesor objął stanowisko 15 czerwca, po tym jak z resortu odszedł Bartosz Arłukowicz, zdymisjonowany w związku z publikacją akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

- Ministerstwo Zdrowia nie jest najłatwiejsze - skala problemów, ich charakter, złożoność jest duża - mówił Zembala. Kierując resortem, jak podkreślił, przyjął zasadę, by nie tylko rozwiązywać sprawy bieżące, ale także prowadzić prace studyjne i koncepcyjne.

O swoim następcy, Konstantym Radziwille, Zembala wypowiadał się z uznaniem. - To człowiek z dużym doświadczeniem, będzie dobrym ministrem - ocenił. Poinformował, że spotka się z nim w czwartek. - Życzę, by nowy minister był lepszy ode mnie, bo tylko wtedy będzie dalszy postęp - powiedział.

Pytany przez PAP o ocenę propozycji PiS w zakresie zmian w ochronie zdrowia, ustępujący minister powiedział, że nie chce ich komentować. - Jest miejsce i czas na nowych liderów; trzeba spokojnie dać szanse na rozwój - stwierdził. - Ja pozytywnie oceniam kandydata w resorcie zdrowia - dodał. Zembala zadeklarował, że jako poseł będzie "pragmatycznym ekspertem, spokojnym, z dala od polityki".

Zembala wymienił m.in. wprowadzenie Książeczki Zdrowia Dziecka jako elementu dokumentacji medycznej oraz wymóg dodatkowej konsultacji z ordynatorem oddziału dziecięcego przed podjęciem decyzji o odmowie przyjęcia dziecka kierowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę.

 Wskazywał także m.in. na powołanie centrów urazowych dla dzieci, walkę z dopalaczami i innymi środkami odurzającymi, wskazanie kardiologii dziecięcej wśród specjalności priorytetowych, uporządkowanie polityki szczepień oraz restrukturyzację instytutów: Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Zdrowia Matki Polki.

Wśród działań podjętych na rzecz kobiet w ciąży minister wymienił m.in. wprowadzenie standardów opieki okołoporodowej w ciąży niepowikłanej oraz powikłanej, nowe standardy postępowania w zakresie łagodzenia bólu okołoporodowego.

 Zembala mówił też m.in. o tworzeniu referencyjności szpitali i oddziałów szpitalnych, rozwoju szpitali marszałkowskich, miejskich i powiatowych z wykorzystaniem 12 mld środków europejskich przyznanych na lata 2014-2020 oraz o poprawieniu pakietu onkologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.