Ministerstwo Zdrowia odpowiada na raport NIK o opiece geriatrycznej
Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2015 18:41

Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się z negatywną oceną Najwyższej Izby Kontroli dotyczącą podejmowanych przez resort działań w zakresie opieki geriatrycznej.

NIK negatywnie ocenił system opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku. Zdaniem Izby brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo.

Zdaniem NIK główną barierą w rozwoju geriatrii jest metoda rozliczania świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, która zakłada finansowanie tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie.

Kontrola NIK wykazała także brak powszechnych, kompleksowych i zestandaryzowanych procedur postępowania dedykowanych osobom w podeszłym wieku. Starszy pacjent trafia w pierwszej kolejności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a potem do specjalistów.

Czytaj więcej: Raport NIK: w Polsce nie ma systemu opieki geriatrycznej

Zastrzeżenia resortu
Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk minister zdrowia nie podziela negatywnej oceny Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej podejmowanych przez siebie działań w zakresie opieki geriatrycznej. Resort przedłożył zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego NIK.

Zdaniem resortu zdrowia opisywany w raporcie NIK projekt - Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej (realizowany przez MZ, a współfinansowany z funduszy europejskich) powinien być rozumiany jako "inicjatywa wspierająca, a nie stanowiąca dotychczasowy system opieki medycznej nad seniorami w Polsce".

Ministerstwo Zdrowia ma zastrzeżenia do opinii NIK, że istnieje ryzyko nieosiągnięcia celów założonych w projekcie". Resort przyznaje, że być może nie uda się przeszkolić zakładanej liczby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie opieki geriatrycznej (2 tys. osób), ale podejmowane są działania zachęcające lekarzy do uczestnictwa w szkoleniach. Jednocześnie MZ podkreśla, że "zadania projektowe są realizowane sukcesywnie i przyczyniają się do osiągania celów projektu".

Resort przypominał również, że szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego dla pielęgniarek zostało uznane za dziedzinę priorytetową w 2014 r. w każdym województwie i planowane są odpowiednie szkolenia.

Geriatria priorytetem
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia NIK nie przedstawiła argumentów uzasadniających negatywną ocenę działań mających na celu zapewnienie właściwych warunków do kształcenia kadry medycznej dla potrzeb opieki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku. Resort przypomina m.in., że już w 2004 r. geriatria została uznana przez MZ za priorytetową dziedzinę medycyny, zwiększono liczbę lekarzy geriatrów, a także planowane jest utworzenie Instytutu Geriatrii.

W zastrzeżeniach do wystąpienia pokontrolnego NIK Ministerstwo Zdrowia przypomniało również o wprowadzeniu od początku tego roku map potrzeb zdrowotnych, których zadaniem będzie "określenie obecnej i prognozowanej sytuacji demograficznej i zdrowotnej społeczności w odniesieniu do dostępnych zasobów i infrastruktury ochrony zdrowia oraz wskazanie obszarów wymagających podjęcia odpowiednich działań ze strony państwa".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.