Ministerstwo Zdrowia: trwają prace nad programem udarowym i geriatrycznym

ZDROWIE

Autor: MZ, MK/Rynek Seniora   10 sierpnia 2015 14:29


Ministerstwo Zdrowia: trwają prace nad programem udarowym i geriatrycznym Debata MZ w Krakowie dotyczyła m.in. geriatrii i transplantologii. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

7 sierpnia br. Kraków był gospodarzem szóstej debaty z cyklu „Polaków zdrowia portret własny” z udziałem ministra zdrowia Mariana Zembali. Tym razem głównymi tematami dyskusji były geriatria i transplantologia - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Jak podaje resort, spotkanie rozpoczęło się rozmową o polityce senioralnej. Prelegenci omawiali kwestie, które udało się do tej pory usprawnić, a także te, które wymagają dalszych zmian. Minister Zembala oświadczył, że zamierza zintensyfikować działania resortu w zakresie geriatrii. Zaapelował do geriatrów i konsultantów do spraw geriatrii o zdefiniowanie priorytetów w tej dziedzinie.

Obecnie trwają już prace nad programem udarowym i programem geriatrycznym. Ponadto Ministerstwo ogłosiło w lipcu konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej. Na realizację projektu przeznaczono 40 mln zł.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił z kolei działania swojego resortu w zakresie geriatrii - m.in. program Senior-Wigor. Na realizację programu w przyszłych latach przeznaczono ok. 270 mln zł. Przypomniał także, że Polska, jako jedno z trzech państw otrzymała wyróżnienie Komisji Europejskiej za politykę senioralną. 

Druga część debaty dotyczyła transplantologii. Paneliści analizowali dane dotyczące m.in. liczby przeszczepień w Polsce i na świecie. Wspólnie stwierdzono, że należy kontynuować prace mające na celu zwiększenie identyfikacji zmarłych dawców i pobierania od nich narządów do przeszczepienia (m.in. poprzez dalsze rozwijanie sieci koordynatorów). Poprawa systemu zgłaszania biorców narządów na listę osób oczekujących da szansę większej liczbie chorych na leczenie.

Podczas spotkania poruszono również temat nowoczesnych technologii w medycynie. Dzięki środkom UE (POIG), decyzjom rządu oraz staraniom fizyków i lekarzy polscy pacjenci uzyskują dostęp do radioterapii protonowej. Od października Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk będzie dysponował nowym stanowiskiem terapii oka oraz dwoma nowymi stanowiskami gantry do terapii nowotworów poza gałką oczną.

Prezentacje z wszystkich prelekcji wygłoszonych podczas debaty dostępne są na stronie internetowej ministerstwa zdrowia - www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.