Ministerstwo Zdrowia uruchamia dzienne domy opieki medycznej
Autor: MK/Rynek Seniora   25 maja 2015 13:17

Dzienne domy opieki medycznej (DDOM) to nowy rodzaj placówek medycznych, które Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić za unijne pieniądze. Mają być przeznaczone dla osób niesamodzielnych, zwłaszcza po 65 r.ż. Przyjęty przez resort harmonogram zakłada, że konkurs dla podmiotów zainteresowanych uruchomieniem i prowadzeniem DDOM zostaną ogłoszone jeszcze w tym kwartale.

O planach związanych z tworzeniem tych placówek wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera informowała m.in. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Z kolei podczas kongresu „Obywatel Senior” tłumaczyła, że placówki te mają być formą pośrednią między leczeniem szpitalnym a pobytem w domu. 

- Najważniejszym zadaniem dziennego domu opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi będzie rehabilitacja lecznicza w celu przywrócenia pacjentowi sprawności i zdolności do funkcjonowania w środowisku - informuje portal rynekseniora.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

- Niemniej ważna będzie kontynuacja leczenia i realizacja zabiegów pielęgnacyjno-opiekuńczych, których pacjent nie może otrzymać w ramach opieki domowej. Ponadto to świadczenie zdrowotne będzie również obejmować przygotowanie pacjenta i jego opiekunów do samoopieki i samodzielnej pielęgnacji oraz edukację zdrowotną - dodaje.

Konkurs na prowadzenie domów zostanie ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).  - W ramach tego konkursu realizowane będzie działanie pn. „Wsparcie deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi poprzez rozwój alternatywnych form opieki nad osobami niesamodzielnymi (w tym osobami starszymi) - informuje Krzysztof Bąk.

Kto może wystartować?
Z informacji nt. projektu utworzenia przedstawionej przez Krzysztofa Górskiego, naczelnika Wydziału Instytucji Wdrażającej PO KL Ministerstwa Zdrowia wynika, że w konkursie będą mogły startować podmioty lecznicze posiadające umowę z NFZ, funkcjonujące w systemie ochrony zdrowia co najmniej od 1 stycznia 2012 r.  

Startujący w konkursie ma także określić sposób zapewnienia trwałości projektu przez okres co najmniej trzech lat po zakończeniu finansowania pozyskanego w ramach konkursu. Wartość dofinansowania do projektu wynosić ma maks. niż 1 mln zł.   

Projektodawca może złożyć nie więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie projektu (niezależnie czy jako beneficjent czy partner projektu). W konkursie premiowane będą podmioty świadczące usługi w ramach POZ.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w ramach projektu powstanie 40 dziennych domów opieki medycznej. Każdy z nich w czasie trwania projektu obejmie opieką i wyleczy minimum 90 pacjentów. Zgodnie z założeniami resortu co najmniej 80 proc. pacjentów ma pozytywnie ocenić funkcjonowanie placówki.

Poziom wkładu własnego określony przez MZ to trzy proc. wartości projektu.

DDOM w ramach PO WER mają funkcjonować przez trzy lata (201 6-2017). Projekt ma charakter pilotażowy, służy wypracowaniu pewnego standardu opieki. Od 2018 r. wypracowany model będzie wdrażany w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.  

Dzienny dom opieki medycznej, czyli co?
DDOM mają powstawać jako wyodrębniona strukturalnie część placówki podstawowej opieki zdrowotnej, kompleksu szpitalnego, poradni geriatrycznej. Mogą być także odrębnym podmiotem leczniczym posiadającym pełne zabezpieczenie do prowadzenia diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej osób niesamodzielnych, w szczególności osób starszych (powyżej 65. r. ż).  

W DDOM jednocześnie będzie mogło przebywać maks. 15 pacjentów.  

Pierwszeństwo w przyjęciach w tych placówkach będą miały osoby po 65 r.ż., a ich udział w ogólnej liczbie osób zakwalifikowanych do pobytu powinien stanowić trzy czwarte łącznej liczby pacjentów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.